ABD’li bakandan Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 desteği

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçaklarını ve modernizasyon kitlerini “alması gerektiğini” söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde Blinken’a, Türkiye’ye F-16 jetlerinin satışı ve Joe Biden yönetiminin “Amerikan silahlarının müttefik ve ortakları tehdit etmek için kullanılmamasını sağlamak” için attığı adımlar soruldu.

STM Banner

Blinken, “Türkiye’nin moderniz edilmiş F-16’yı (F-16 Blok 70) ve mevcut F-16 için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için önemli olduğunu, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Aynı zamanda, NATO müttefikleri Yunanistan ve Türkiye arasında var olan gerginliklerin azaltılmasını ve durumu alevlendirecek eylem ya da söylemlerde bulunmamalarını sağlamak için titizlikle çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Blinken, “İster Türkiye ile olsun, ister Yunanistan ile olsun, ister başka bir NATO müttefikiyle olsun, çabalarımızın odak noktası, tam olarak birlikte çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları ekipman ve teknolojiye sahip olduklarından emin olmaktır” dedi ve ekledi: “Aynı zamanda, elbette aralarında herhangi bir anlaşmazlık olduğu taktirde, sağladığımız herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu anlaşmazlıklar ilerletilmesinde kullanılmamasını sağlamaktır.”

Bahreyn-F-16-Blok-70

F-16 Blok 70 Viper Savaş Uçağı

F-16 Blok 70/72 modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4++ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım ise mevcut radar sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesidir.

APG-83 radarının entegrasyonuyla beraber F-16’ların durumsal farkındalıkları ciddi miktarda artacak.

Bunun yanında F-16 Blok 70/72’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS) ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

Ayrıca uçaklara AGM-88E başta olmak üzere yeni mühimmat ve füze sistemleri entegre edilecek. Yeni nesil elektronik harp ekipmanları ve IRST podu ile yeni hedefleme podları uçağın kullanımına sunulacak.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Savaş Uçağı Talebi

Ayrıca Türkiye, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile mevcut uçakların modernizasyonu için 79 adet kit tedarikini talep ediyor. Türkiye’nin talebi, henüz ABD Kongresi tarafından onaylanmadı.

İLGİLİ İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne Ne Katar?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu