ABD’nin FFG(X) ihalesini İtalyan Fincantieri kazandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Donanmasının (US NAVY) yeni nesil Güdümlü Füze Fırkateyni (FFG(X)) Projesi’nin kazananı, İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri oldu.

ABD Donanmasından yapılan açıklamaya göre Donanma, 30 Nisan Perşembe günü, Fincantieri şirketine bağlı Marinette Marine Corporation ile 10 adede kadar Güdümlü Füze Fırkateyni (bir ana gemi ve dokuz opsiyon) için tasarım ve yapım (DD&C) sözleşmesi imzaladı.

STM Banner

Toplam değeri 795.116.483 ABD Doları olan sözleşme kapsamında çalışmaların, Mayıs 2035’e tamamlanması planlanıyor. İlk geminin ardından dokuz adetlik opsiyonun da devreye sokulması durumunda, sözleşmenin toplam değeri 5 milyar 576 milyon ABD Doları olacak.

Fincantieri’ye bağlı Marinette Marine Corporation tarafından üretilecek FFG(X) Fırkateynleri; hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi, yüzey harbi ve elektronik harp işlevlerini yerine getirmek için çoklu görev yeteneğine sahip olacak. Bunun için FFG(X); EASR Radarı, BL10 AEGIS Savaş Sistemi, Mk 41 VL, iletişim sistemleri, Mk 57 Top Silah Sistemi ve karşı önlem sistemleriyle donatılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu