ABD’nin Gözü İngiliz Savunma Devi Ultra Electronics’te

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere merkezli dev savunma sanayii şirketi Ultra Electronics, satışın eşiğinde. ABD merkezli Advent International, şirketi satın almak için 2.6 milyar sterlin değerinde teklif verdi.

İngiltere merkezli savunma ve havacılık şirketi Cobham, geçtiğimiz yıl ABD’li Advent International tarafından 4 milyar sterline satın alınmıştı. Edinilen bilgiye göre; Advent International bünyesine giren Cobham, başka bir İngiliz savunma şirketi olan Ultra Electronics’i satın almak için 2.6 milyar sterlinlik bir teklif sundu.

STM Banner

Hava, deniz ve füze platformları için önemli bir parça tedarikçisi konumunda bulunan Ultra, halihazırda dünyanın en büyük 83’üncü savunma sanayii firması.

Ultra Electronics ayrıca sonar gibi deniz sistemlerinde kullanılan ekipmanlarda uzmanlaşırken, Cobham’ın havadan havaya yakıt ikmali teknolojisi birçok batılı ülkenin hava kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 4500 kişiyi istihdam eden Ultra ve Cobham, Kraliyet Donanması’nın iki yeni uçak gemisinde kullanılan F-35 ile Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının bileşenlerinin de tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Öte yandan bir başka ABD’li teknoloji şirketi olan Nvidia, İngiliz mikroçip geliştiricisi Arm Holdings’i satın almak istiyor.

f-35b

Advent, geçen ay Cobham ve Ultra’nın birleşiminin ABD, İngiltere ve diğerlerinin silahlı kuvvetlerine özel ekipman tedarik eden bir “küresel savunma elektroniği şampiyonu” yaratacağını söyledi.

Bir Advent sözcüsü şunları söyledi: “Cobham, pandemiye rağmen Advent altında güçlü bir performans sergiledi ve 2020’de benzer gelir artışı yüzde 6’ya ulaştı. Ar-Ge ile stratejik yatırımlara 350 milyon dolardan fazla harcandı. Şirket, yüksek teknoloji elektroniğine daha fazla odaklanmış durumda ve ticari uydular, hükümet uzay programları ve yeni nesil savunma elektroniği alanlarında önemli sözleşmeler kazandı.”

İngiliz uzmanlar, bu iki şirketin ABD tarafından satın alınmasına çok sıcak bakmıyor. Özellikle Ultra Electronics, Türkiye’de de deniz platformlarına yönelik önemli parçalar tedarik ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: 200’üncü Bayraktar TB2 göklerde

200’üncü Bayraktar TB2 göklerde


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Standard

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu