Ukrayna Türkiye’den Kaç Adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet Alacağını Açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın Türkiye’den kaç adet MİLGEM ADA Sınıfı Korveti sipariş ettiği Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Alexander Haman tarafından açıklandı.

“İstanbul – Kiev. Barış için Ortaklık” adlı TV yayınına konuk olan Haman, Türkiye ile toplamda iki adet ADA Sınıfı Korvet için anlaşma imzaladıklarını belirtti.

STM Banner

Sunucu: “Türkiye ile beraber Mıkolayiv bölgesinde korvetler de inşa etmek istiyoruz ?”

Haman: “Evet, iki korvet. Çerçeve anlaşma çoktan imzalandı. İnşanın başlaması için ön çalışmalar da başlamış durumda.”

Ukrayna’ya MİLGEM İhracatı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti.

Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında Türkiye’nin Ukrayna’ya kaç adet ADA Sınıfı Korvet ihraç ettiği netlik kazanmamıştı. Üst düzey bir Ukraynalı yetkili böylece ilk kez bir sayı zikretmiş oldu. Anlaşma kapsamında opsiyon seçeneğinin olup olmadığı ise hala bilinmiyor.

Ukrayna MİLGEM Korveti
Ukrayna’ya MİLGEM Korveti

4 Temmuz günü Ukrayna Donanma Günü töreni kapsamında Odessa Limanı’nı ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Türkiye’den ithal edeceği MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerin inşasının başladığını duyurmuştu. Zelenskiy, Ukrayna’nın ilk ADA Sınıfı Korveti’nin inşasının 2023 yılı sonunda biteceğini belirtmişti.

İlk ADA Sınıfı Korvet’in inşasının Türkiye’de çoktan başladığını belirten Zelenskiy, Ukrayna’ya ait olacak korvetin inşasının Ukrayna topraklarında tamamlanacağını vurgulamıştı.

Zelenskiy: “Türk dostlarımız Ukrayna Donanmasının gelişimi için bizi aktif bir şekilde destekliyor. Modern korvetimizin ilk gövde parçası Türkiye’de üretilmeye başlandı. Geri kalanları ise 2023 yılı sonuna kadar Ukrayna’da tamamlanacak.”

Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Azak Denizi ve Karadeniz’deki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak. Denizaltı savunma harbi amacıyla geliştirilen ADA Sınıfı Korvetler, envanteri oldukça eski gemilere ev sahipliği yapan Ukrayna Donanmasına güç katacak.

Ukrayna Donanması, MİLGEM Korvetleri ile Rusya Donanmasına karşı bölgede önemli bir kabiliyet artışı yaşayacak.

İlk Geminin Üretimi Başladı

Ukrayna savunma medyasının öncü kuruluşlarından birisi olan MIL.IN.UA tarafından paylaşılan görsellere göre Ukrayna’ya ait ilk ADA Sınıfı Korvetin Türkiye’deki inşası başlamış durumda. Askeri kaynakların aktardığı bilgilere göre ise ilk gemi için inşa çalışmaları Ocak 2021’de başladı.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İnşası/Ukrayna
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İnşası/Ukrayna

İlk gemi için sac kesme ve blok imalatında ise ilerleme sağlanmış durumda. Pek çok bölümün inşası ise çoktan tamamlanmış halde. İlk geminin Eylül 2021’de iki ülkenin devlet başkanlarının katılacağı törenle kızağa oturtulması bekleniyor.

MIL.IN.UA haberini teyit eden Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, gemilerin 50:50 formülüyle üretileceğini vurgulayarak Türkiye’de üretimine başlanan ilk korvetin ekipmanlarının ve silahlarının entegrasyonunun Ukrayna’da tamamlanacağını belirtti.

Taran, anlaşma kapsamında kademeli bir şekilde ADA Sınıfı Korvet inşası için teknoloji transferi alacaklarını da not etti. Kaç adet ADA Sınıfı Korvet üretileceğini net olarak belirtmeyen Taran, geri kalan korvetlerin sadece Ukrayna’da üretileceğini kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm Oerlikon Millenium CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8xRGM-84 Harpoon Gemisavar Füzesi
  • Tamamlanması durumunda Neptune gemisavar füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN (Thales) SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Donanması İlk Parti Bayraktar TB2 SİHA’larını Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DOM TV

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu