ABD’nin Havadan Erken İhbar Uçağı Tercihi: E-7 Wedgetail

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerikan Hava Kuvvetleri AWACS olarak bilinen E-3 Sentry Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçaklarını değiştirmeyi planlıyor. Filodaki uçakların bir kısmını Türkiye’nin de kullandığı E-7 AEW&C uçaklarıyla değişilmesi planlanıyor.

ABD’li yetkililere göre ABD Hava Kuvvetleri’nin planı 2023 yılında ilk test uçağını sipariş edip, 2027 yılında teslim almak. Yine 2024 yılında ise ikinci bir prototipin sipariş edilmesi planlanıyor. Pentagonun 2023 mali yılı için verdiği bütçe teklifinde E-3 Sentry uçaklarının değişmesi için 250 milyon dolarlık bir fon ayrılması ve projenin başlaması bekleniyor.

STM Banner

Yetkililer E-7 uçaklarının E-3 uçaklarının yerini alabilecek tek uçak olduğunu belirtiyor. Nitekim geçtiğimiz aylarda da . Boeing’in savunma iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Mike Manazir, Kasım’daki Dubai Airshow öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, E-7’nin seçileceğinden “çok emin” olduğunu kaydetmişti .

ABD Hava Kuvvetleri’nin E-7 varyantının Avustralya, Güney Kore ve Türkiye’de halihazırda hizmette olan ve Birleşik Krallık için inşa edilen Wedgetail’lerden ne kadar farklı olacağı henüz belli değil. Fakat ABD Hava Kuvvetleri’nin Şubat ayında yayınladığı RFI ile uçakların radar, iletişim ve kontrol sistemlerinin, elektronik destek ve harp sistemlerinin daha gelişmiş olacağı belirtiliyor.

Barış Kartalı/13-003
Barış Kartalı/13-003

Türkiye’nin de kullandığı E-7 Wedgetail uçakları Boeing 737 serisinden geliştirilen modern ve yeni bir uçak. ABD Hava Kuvvetleri ise ilk versiyonu 1970’ler ile hizmete giren Boeing 707 temelli E-3 Sentryler kullanmakta. ABD Hava Kuvvetlerinin toplamda ne kadar E-3 Sentryi emekli edip yerine E-7 Wedgetail alacağı ise henüz bilinmiyor.

Fakat mali göstergeler tedarik edilecek olan E-7 uçaklarının E-3 uçaklarının sayısından düşük olduğunu gösteriyor. ABD Hava Kuvvetleri’nin burada uzayda radar sistemi oluşturmak istediği ve İHA sistemlerinden AWACS oluşturmayı planladığı biliniyor.

Geçen yıl, ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General Jay Raymond, Hava Kuvvetlerinin modernizasyonunun bir parçası olarak, hareketli yer hedef göstergesi (GMTI) yeteneğine sahip bir radar uyduları üzerinde halihazırda çalışmaların yapıldığını açıkladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Barış Kartalı NATO Tatbikatı’nda Komuta Kontrol Merkezi Oldu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, The Drive

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu