Barış Kartalı NATO Tatbikatı’nda Komuta Kontrol Merkezi Oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetlerine ait 13-003 kuyruk numaralı Boeing E7-T AEW AWACS tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı (HİK), NATO Tatbikatı kapsamında havadan komuta kontrol merkezi olarak görev icra etti.

11-12 Nisan 2022 tarihileri arasında Estonya hava sahasında icra edilecek olan Ramstein Alloy (RAAL) 22/01 Tatbikatı’na katılmak üzere Almanya’ya intikal eden Türk Hava Kuvvetlerine ait Barış Kartalı geçtiğimiz günlerde Baltık Denizi üzerindeki ilk görevini başarıyla tamamlamıştı.

STM Banner

Baltık Denizi bölgesi üzerinde gerçekleştirilen ve pek çok NATO müttefiki ile partnerinin katıldığı tatbikatta Barış Kartalı havadan komuta kontrol merkezi olarak kullanıldı.

Barış Kartalı/13-003
Barış Kartalı/13-003/Ramstein Alloy

Ramstein Alloy tatbikatı her yıl üç kez gerçekleştiriliyor. Tatbikatın amacı Çabuk Tepki Kabiliyeti’nin geliştirilmesi. Barış Kartalları Baltık Bölgesi’ni üçüncü kez ziyaret ediyor. Barış Kartalı aynı zamanda ilk kez Almanya’da bulunan (Geilenkirchen Hava Üssü) NATO E-3A Unsur Komutanlığına konuşlandırılmış oldu.

Mürettebatın Açıklamaları

Barış Kartalı’nda sistem uzmanı ve üst düzey gözlem operatörü olarak görev icra eden Astsubay Kıdemli Başçavuş Deniz Cantürk tatbikatla ilgili olarak şu sözleri kaydetti:

“NATO büyük bir aile. NATO topraklarının her bir karışında görevlere katılmak, vatanlarımızın toplu savunmasına hazırlıktır.”

Görev Komutanı Yarbay Serdar Çağırdar ise şunları kaydetti:

“Tüm bu bilgilerin füzyonu ile Tanımlanmış Hava Resmini (RAP) ortaya çıkarıyoruz. Uçaklarımızda en son teknoloji olmak üzere 10 adet konsol bulunuyor. Son derece eğitimli operatörlerimiz bu konsollar sayesinde uzun menzilli radar ve pasif sensör ile nesneleri algılıyor, tanımlıyor ve izliyor.

Partner ülkeler olan İsveç ve Finlandiya dahil olmak üzere tüm paydaşlarla RAP’in paylaşılması, tatbikatın önemli bir parçası. Bu prosedürleri uygulamak NATO’nun Hava Polisliği görevine hazır kalmasını ve Baltık Denizi’nde semaların güvende kalmasını sağlar.”

E-7T Filosu Komutanı Albay Sertaç Seymen ise Ramstein Alloy’un birlikte çalışabilirliği geliştirmek için NATO müttefikleriyle yan yana çalışma fırsatı sunduğunu kaydediyor.

Barış Kartalları

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde; KUZEY, DOĞU, GÜNEY ve BATI isimlerinde dört adet HİK uçağı bulunmaktadır. Boeing 737 platformu üzerine kurulu olan HİK uçakları; 370+ kilometre menzile sahip Çok Rollü Elektronik Taramalı Radar’a (MESA), hava ve deniz tarama modlarına, 550+ kilometre menzilli dost-düşman tanımlama (IFF) sistemine, 41.000ft işletimsel irtifa tavanına, 10 kişilik görev ekibine, 2 kişilik uçuş ekibine ve 18 saate kadar (yakıt ikmali ile) havada kalış süresine sahiptir.

Toplam 6-10 kişilik mürettebatla görev yapabilen Barış Kartalı, yakıt ikmali yapmaksızın 10 saat havada kalabiliyor. Azami 7000 km menzile sahip uçak 40.000 feet irtifada görev yapabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİKAnadolu Kartalı’nın Yıldızı: EHTES


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, NATO

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu