ABD’nin Tanker İHA’sı MQ-25 Stingray’den F-35’e Yakıt İkmali

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanmasına ait MQ-25 Stingray Tanker İHA, ilk kez F-35C savaş uçağına yakıt ikmali gerçekleştirdi. F-35C, MQ-25’in yakıt ikmali yaptığı üçüncü farklı uçak tipi oldu.

Boeing tarafından denemeler için geliştirilen T1 isimli prototip Tanker İHA, ABD Donanmasının gelecekteki savaş gemisi görev gruplarında kullanacağı ilk insansız Tanker İHA’lara öncülük ediyor.

STM Banner

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamaya göre 13 Eylül’de icra edilen ve üç saat süren testler sırasında MQ-25 Tanker İHA, ABD Donanması Hava Test Filosuna ait F-35C’ye yakıt ikmali gerçekleştirdi.

MQ-25 Tanker İHA programının başında bulunan Yüzbaşı Chad Reed, gerçekleştirilen her bir T1 uçuşuyla yeni bir tip/model/seri uçakla tamamen aktif hale gelen MQ-25 Tanker İHA filosuna bir adım daha yaklaşıldığını belirtti.

Stingray’in eşsiz yakıt ikmali kabiliyeti, Donanmanın güç projeksiyonunu artıracak ve uçak gemisi saldırı grubu komutanlarına operasyonel esneklik sağlayacak.”

MQ-25 Tanker İHA Üçüncü İkmalini Tamamladı

MQ-25 Tanker İHA en son 18 Ağustos’ta ABD Donanmasına ait E-2D Hawkeye uçağına yakıt ikmali gerçekleştirmişti. E-2D, yakıt ikmal kabiliyetini henüz 2019 yılında kazanmış bir uçak olarak öne çıkıyor.

Reed’e göre MQ-25 faal hale geldiğinde E-2D Hawkeye dahil her alıcı özellikli platforma yakıt ikmali yapabilecek.

MQ-25 Tanker İHA, ilk yakıt ikmalini 4 Haziran’da ABD Donanmasına ait F/A-18E-F Super Hornet savaş uçağına gerçekleştirmişti. Bu ikmal, deniz havacılık tarihinde bir ilke işaret ediyordu. Tarihte ilk kez insansız bir hava aracı tanker görevi icra ederek bir savaş uçağına yakıt ikmali yapmıştı.

Testler sırasında iki kez yakıt ikmali icra edilmişti. İlk ikmalde 136 litre, ikinci ikmalde ise 11 litre yakıt aktarılmıştı.

MQ-25 Tanker İHA, havada yakıt ikmali testlerine ek olarak güverte testleri icra etmeye de başlayacak. Prototip ürün olarak ortaya çıkan T1, bugüne kadar 36 test uçuşu icra etti.

Boeing MQ-25 Stingray Tanker İHA
Boeing MQ-25 Stingray Tanker İHA

Üçüncü havada yakıt ikmalini de başarılı bir şekilde tamamlayan T1, yakında modifikasyon sürecine girecek ve güverte sistemlerine entegre olması için üzerinde değişiklikler yapılacak. Bu yıl kış mevsiminde ise T1’in uçak gemisi güvertesinde demonstrasyon gerçekleştirmesi bekleniyor.

T1 test programı, MQ-25’in ilk uçuşunu da icra ettiği Eylül 2019’da başlamıştı. 2 yıl sonrasında ise test programı kapsamında 120 uçuş saati kaydedildi.

ABD Donanması, dört adet uçak gemisine konuşlandırmayı planladığı MQ-25 Tanker İHA’ların uçak gemilerinde kullanılması için gemilerin İnsansız Uçak Gemisi Havacılık Görev Kontrol Sistemi (UMCS) ile modifiye edilmesi gerektiğini açıklamıştı. MQ-25’e ilk ev sahipliği yapacak olan uçak gemisinin Nimitz sınıfı uçak gemisi George H.W. Bush (CVN-77) olması bekleniyor.

Her şeye planlanan takvime göre giderse ABD toplamda 72 adet MQ-25 Tanker İHA’yı aktif olarak kullanmayı ve 2025 mali yılında ilk MQ-25’leri kullanmayı planlıyor.

MQ-25 Stingray Tanker İHA

Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler ve Lockheed Martin F-35C gibi savaş uçaklarının muharebe menzilini genişletecek olan MQ-25; Taşıyıcı Tabanlı Hava Yakıt İkmal Sistemi (CBARS) programı kapsamında, yakıt ikmal kabiliyeti sağlamak için geliştirildi.

Boeing, 2018 yılında General Atomics ve Lockheed Martin’i girdiği yarışta bu firmaları geride bırakarak ilk dört Stingray’i inşa etmek için 805 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı. Nisan 2020’de ise ABD Donanması’ndan üç adet ek MQ-25 İHA üretimi için 84.7 milyon dolarlık bir sözleşme değişikliği alarak, toplam sipariş adedini yediye çıkardı.

Boeing MQ-25 Stingray Tanker İHA
Boeing MQ-25 Stingray Tanker İHA

MQ-25, ilk operasyonel uçak gemisi tabanlı insansız hava aracı olacak. Dördüncü ve beşinci nesil uçakların karışımı olan Geleceğin Hava Filosu’nda yer alan insanlı ve insansız platformların desteklenmesi için kritik olarak görülen havadan yakıt ikmali, istihbarat, gözetleme ve keşif kabiliyetleri sağlayacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Boeing’e MQ-25 siparişi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ABD Donanması

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu