ABD’nin Ukrayna’ya Verdiği HARM’da “1991” Detayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, kısa süre önce Ukrayna’ya AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzesi sevk etmişti. Ukrayna’ya sevk edilen HARM’lar ile ilgili yeni bir detay ortaya çıktı.

Türkiye de dahil olmak üzere birçok NATO üyesi ülke tarafından kullanılan AGM-88 HARM, radar ve komuta-kontrol sistemleri gibi hedefleri imha etmek üzere geliştirilmiş bir anti-radyasyon füzesidir. Geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’nın, Rus hava savunma unsurlarına karşı AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzesi kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu füzelerin, Ukrayna MiG-29’larına entegre edildiği iddiası ise birkaç gün önce doğrulandı.

STM Banner

Ancak Ukrayna’da kullanılan HARM Füzelerinde, arıza oranın yüksek olduğu gözlemlendi. Şu ana kadar Ukrayna’da, en az 3 adet patlamamış HARM mühimmatının enkazına ait görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Son olarak bugün, yine patlamamış bir HARM mühimmatının fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

Fotoğrafı paylaşılan füzenin üzerinde, Motorola tarafından 30 Haziran 1991 tarihinde üretildiğine ilişkin bilgilendirme etiketleri bulunuyordu. Etiketlerden bir diğerinde ise söz konusu HARM Füzesinin, China Lake’te konuşlu bulunan ABD Donanması Silah Merkezi’ne ait olduğu bilgisi mevcuttu.

AGM-88-HARM-2

Söz konusu bilgiler, ABD’nin Ukrayna’ya sevk ettiği HARM Füzeleri’nin en az 30 yaşında olduklarını gösteriyor. HARM Füzesi’nin raf ömrünün 15 yıl olduğu göz önüne alındığında, Ukrayna’da kullanılan füzelerinin arıza oranlarının yüksek olma sebebi de ortaya çıkıyor.

1987 ila 1993 yılları arasında üretilen HARM Füzeleri, AGM-88B olarak adlandırılıyor. Dolayısı ile Ukrayna’da kullanılan HARM’ların modelleri de AGM-88B denilebilir. AGM-88B HARM Blok IIIB, gelişmiş bir GPS alıcısına sahip. Ukrayna, HARM’ları MiG-29 uçağında kullanıyor. MiG-29’lar NATO standardı olmadığı için HARM’ı, muhtemelen mühimmatın uçak ile etkileşime girmeden sadece koordinata atıldığı POS modunda kullanıyor.

HARM Füzeleri, esasında ilk olarak Motorola şirketi tarafından üretiliyordu. Ancak 2000’li yılların başında Motorola, savunma sanayii işlerini General Dynamics’e sevk etti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’nın MiG-29’larına AGM-88 HARM Entegrasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu