Açık Deniz Karakol Gemisi TCG AKHİSAR’ın Sac Kesim Töreni Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına binaen milli imkanlarla üretilecek iki Açık Deniz Karakol Gemisi’nin ilki olan TCG AKHİSAR’ın Sac Kesim Töreni, bugün gerçekleştirilen törenle icra edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına binaen inşa edilecek olan Açık Deniz Hareket ve Karakol Gemisin ilkinin sac kesim töreni bugün İstanbul Tersane Komutanlığından düzenlenen törende gerçekleştirildi.

STM Banner

Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplamda 10 adet Açık Deniz Karakol Gemisi’nin inşa edileceğini belirtti. Erdoğan aynı zamanda geminin 21 gün kesintisiz görev icra edebileceğini belirtirken ilk geminin Mayıs 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini kaydetti.

Erdoğan ek olarak ise geminin üzerinde bir adet helikopter ve İHA yer alacağını da belirtti.

SavunmaSanayiST’nin 24 Şubat 2021 tarihinde yayımladığı haberde, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın artan harekat ihtiyaçları kapsamında iki adet Açık Deniz Karakol Gemisi tedarik edileceği bilgisine yer verilmişti.

AKHİSAR Açık Deniz Karakol Gemisi’nin, 2023 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor. Gemi 76 milimetrelik baş topuna ve helikopterler ile insansız hava araçlarının kullanımı için bir helikopter pistine sahip olacak. MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen Açık Deniz Karakol Gemisi, daha sade silah ve sensör yüküne sahip olacak.

Tören:

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG AKHİSAR’ın Sac Kesim Töreni Gerçekleştirilecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu