MİLSAR ile Türk İHA’larına Bulut Üstü Operasyon Kabiliyeti

Roketsan-ATMACA-Banner

Taktik sınıfı İHA’ların da faydalı yükü olabilecek kadar düşük hacme, ağırlığa ve güç tüketimine sahip MİLSAR, mühendislik testleri başarıyla tamamlanmış olarak ilk kez IDEF 2021’de sergilenecek.

Uzun görev süreleri ile gökyüzünde birer gözetleme noktası gibi görev yapan insansız hava araçlarının (İHA’ların), elektro-optik sistemlerin etkisiz kaldığı kötü hava şartlarında veya bulut üstünde uçurken ihtiyaç duyduğu sürekli bakan göz, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR olacak.

STM Banner

MİLSAR, bir yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Moving Target Indicator / MTI) radarıdır. SAR ve MTI özellikli radarlar, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebildiği için, keşif ve gözetleme uçaklarının ve uydularının vazgeçilmez algılayıcısı konumunda bulunuyor. MTI özelliği ise İHA’ların saatlerce havada kalmasının ana nedenlerinden olan, yerdeki takip edilmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi noktasında devreye giriyor.

Meteksan Savunma mühendisleri tarafından geliştirilen MİLSAR’ı öne çıkaran özelliklerinin başında, Bayraktar TB2’den ANKA’ya; Aksungur’dan AKINCI’ya kadar taktik ve stratejik seviye yerli platformlarımızın tamamında çalışma yetkinliğine sahip yegane radar olması geliyor. Gelişmiş teknolojisi ve yenilikçi mimari yaklaşımların kullanılması sayesinde hafifletilen ve boyutları küçültülen MİLSAR, bir taktik İHA’nın üretebileceği güç kapasitesinin içinde kalabilmesiyle fark yaratıyor.

MİLSAR METEKSAN

2021 yılı içerisinde bir İHA platformu üzerinde mühendislik uçuş testleri tamamlanan MİLSAR’ın, 30 kg’nın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi, platformlara kolay entegre edilebilme özellikleri ile yakın zamanda yerli İHA platformlarında kullanılması bekleniyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, MİLSAR’ın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları ile Meteksan Savunma’nın kabiliyetlerinin gelişiminin bir keşişimi olduğunu söylüyor:

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem ALPARSLAN
Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem ALPARSLAN/SavunmaSanayiST.com ÖZEL

“İHA’lar, artık silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin gökyüzündeki gözleri haline geldi. İHA’ların temel algılayıcısı diyebileceğimiz elektro-optik sistemlerin, özellikle bulutlu havalarda görev yapamaması, geniş alanları bir bakışta yüksek çözünürlüklü tarayamaması gibi çeşitli zafiyetleri, MİLSAR için geçerli değil.

MİLSAR, İHA’ların sürekli bakan gözleri olarak görev yapabilecek. Bunu da başka sistemlerin entegre edilemediği küçük boyutlu İHA’lar üzerinde bile kullanılabilecek şekilde başaracak. Biz de Meteksan Savunma olarak, hem kullanıcılarımızın bu kritik ihtiyacını karşılayacak olmaktan hem de yapılan yatırımları yeni bir değere dönüştürmekten büyük bir gurur duyuyoruz. Umarım MİLSAR’ı yakın zamanda yerli İHA platformlarımız üzerinde operasyonlar sırasında görebiliriz, en büyük dileğimiz budur.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Meteksan Savunma Sonar Sistemleri ile Denizaltı Platformlarına Güç Katıyor


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu