ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

MİLGEM projesi kapsamında üretilen üçüncü gemi TCG BURGAZADA (F-513) ve dördüncü gemi TCG KINALIADA (F-514) Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korvetlerinin Savaş Yönetim Sistemi olarak, HAVELSAN ile Dz.K.K.lığı ARMERKOM’un ortaklaşa çalışmalarıyla geliştirilmekte olan ADVENT SYS belirlenmiştir. Ağ destekli yetenek ihtiyaçları, tüm konsollardan erişilebilen tam bütünleşik Link 11/16/22 kabiliyetleri, yeni harp nevileri, gelişen yazılım ve donanım teknolojileri ile açık standartlar göz önüne alınarak tasarlanıp geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, ilk olarak TCG KINALIADA (F-514) Korvetine entegre edildikten sonra geriye dönük olarak MİLGEM üçüncü gemi platformu olan TCG BURGAZADA’ya (F-513) da uygulanacaktır. Mart 2019 itibariyle Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS‘nin Fabrika Kabul Testleri yoğun bir test sürecinin ardından tamamlanmış ve ADVENT SYS’nin ilk resmi sürümü yayınlanmıştır.

STM Banner

ADVENT SYS;
• Tam bütünleşik Taktik Data Link işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişimin mümkün olacağı,
• Tek gemi yerine kuvvet odaklı,
• Ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren,
• Karar destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştırmayı öngören,
• Yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen, tamamen milli ve yerli bir savaş yönetim sistemidir.

ADVENT yazılımı, Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılması sonucu ortaya çıkmış, dünyanın önde gelen gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden biri olmaya adaydır. Halen inşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerimizde yeni nesil milli savaş yönetim sistemi ADVENT’in kullanılması planlanmıştır.

HAVELSAN ve ArMerKom tarafından geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) sayesinde savaş gemilerimiz, METEKSAN Savunma tarafından yürütülen “KEMENT” projesiyle “Ağ Merkezli Harp” yeteneği kazandırılacak olan ATMACA Gemisavar Füzelerini kontrol edebileceklerdir. Örneğin; TCG KINALIADA (F-514) Korvetinden atılacak olan bir ATMACA Gemisavar Füzesinin kontrolünü, başka bir bölgede bulunan ancak ADVENT SYS’ye sahip TCG İSTANBUL Fırkateyni (F-515) alabilecek, ek olaraktan mühimmat hedefi vurmadan önce yeterli çözünürlükte bir hedef resmi, hasar tespiti açısından harekat merkezine iletilecektir. Bu etkileşim, istenildiği taktirde diğer kuvvet komutanlıklarına bağlı platformlar ile de gerçekleşebilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Deniz savaşı olarak düşündüğümüzde denizcilerimiz görev istek tanımını güzel anlarıtlar se yazılacak bir algoritma ile insan hatasına yer vermeden tamamen otonom bir karar destek sistemi geliştirilir.Bunun sucunda Saldırı anında gelen tehdşt cinsi,mesafesi,hızı,açısı,hedefi hesplanıp o anda gemilerin dağılım pozisyonuna ve atılacak mühimmat cinsine ve tehdidi bertaraf edebilecek en uygun gemiyi seçip ateşlemesi işte benlm için advent bu ve mükemmel olur eğer kodları yazılıp sistem birbiri ile hberleşir ve amiral gemiden yönetilir ise

  2. AdVent sistemi içerisinde eğer mümkün olabilirse, matlab ve pytorch gibi görüntü işleme yazılım sistemleri mutlak olmalı. Çünkü hedef gemi veya denizaltının müşterek bir saldırı ile nasıl vurulması gerektiği, hatta yapılabilirse bu hedefin askeri kodu ile ne tip bir askeri araç olduğu, menzilinin ve füzelerinin ortalama ne olduğunu ve buna göre hangi menzil uzaklığından vurulması gerektiğini de hesaplayacak algoritma ile mükemmel bir sistem olması da muhtemeldir. Sadece hedefin savaş yarıçapı analizi değil, aynı zamanda askeri ve teknolojik istihbari verilerinin de toplanması güzel olabilir. Bunun için NATO veya Türk askeri kod sistemi içerisindeki araçlar üzerinden bir veritabanı da oluşturulabilir.

    Kısacası askeri teknoloji ve askeri yazılımlar alanında mutlak suretle diğer şirket ve devletlerden önde olmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu