ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile Mavi Vatan’da daha da güçlüyüz

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN işbirliğinde geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS), öncelikle MİLGEM olmak üzere çeşitli deniz platformları için geliştirilen tamamıyla entegre bir sistemdir. Bu sistem, aynı zamanda ölçeklendirilebilen açık mimari yapısıyla özelleştirilme imkanına da sahiptir. ADVENT SYS sayesinde farklı mimarideki silah, sensör ve elektronik sistemlerin entegre edilmesiyle durumsal farkındalık ve karar verme süreçleri daha etkin ve hızlı hale getirilmiştir. Bütünleşik veri bağlantıları aracılığıyla taktik resmin dost unsurlara yayılması kolaylaştırılmıştır. Etkili ve tam otomatik bir savaş yönetim sistemi olan ADVENT, özellikle “Ağ Merkezli Harekat” konusundaki avantajlarıyla ön plana çıkıyor.

Sistemin genel özellikleri ve mimarisine daha yakından bakacak olursak, tüm diğer ticari donanım ve yazılımların sisteme entegre edilmesi en büyük avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca özel bir AR-GE ekibince geliştirilen GeneWare ara katmanı sayesinde tüm uygulamalar ve servisler güvenli ve sorunsuz bir şekilde kurulup işletilebilmektedir. Angajman planlaması ve icrası modern savaş kaynak tahsisi algoritmalarınca yerine getirilmektedir.

STM Banner

ADVENT SYS, deniz harbinde en iyi sonuçları almak için kural bazlı karar destek sistemini kullanmaktadır. Ayrıca hızlı ve sorunsuz bilgi değişimini sağlayan ağ destekli yetenek özelliğinden faydalanmak amacıyla tek platform yerine görev kuvveti odaklı bir mimariye göre tasarlanmıştır. Görev kuvveti veya grubuna geniş bir koruma ve optimum angajman planlama ve icra kabiliyeti sağlayan müştererek angajman yeteneğini kullandıracak şekilde geliştirilmiş bir yapıya sahiptir. Ayrıca sistem birden fazla sayıda aynı veya farklı tipte taktik linklerini çalıştırabilmektedir.

ADVENT SYS ilk olarak MİLGEM 4. Gemi TCG KINALIADA’da tesis edilmiştir. Hemen akabinde LHD projesi (TCG ANADOLU) Fabrika Kabul Testleri de icra edilmeye başlanacaktır. Geliştirilen bu yeni nesil savaş yönetim sistemi tüm denizlerde ülkemizin hükümranlık haklarını ve menfaatlerini başarılı bir şekilde koruyan şanlı Donanmamızın gücüne güç katacak, yerli ve milli savunma sanayi çalışmalarında ülkemize bir yeteneği daha kazandıracaktır.


Yazar: Alper EFE – Bilişim Teknolojileri Uzmanı          Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu