ADVENT’in atış testleri başarıyla tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) desteği ile teknik yönlendirmesinde tasarlanan ve HAVELSAN mühendislerince yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin tüm atış testleri başarıyla tamamlandı.

Geçtiğimiz aylarda MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Denizaltı Savunma Harbi Korvetine entegre edilen HAVELSAN ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin atışlı testleri, KINALIADA platformu üzerinde başarıyla tamamlandı. ADVENT, 27 Eylül 2019 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek TCG KINALIADA (F-514) Korveti ile ilk kez envantere alınacak.

STM Banner

Türkiye’nin ilk milli savaş yönetim sistemi olan GENESİS’ten elde edilen tecrübelerle geliştirilen ADVENT, halihazırda dünyanın en gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden bir tanesidir. Entegre edildiği platformun ağ merkezli harp icra etmesine olanak sağlayan ADVENT, 6 milyon kod yazılması sonucu ortaya çıkmıştır. HAVELSAN ve ArMerKom tarafından geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) sayesinde savaş gemilerimiz, METEKSAN Savunma tarafından yürütülen “KEMENT” projesiyle “Ağ Merkezli Harp” yeteneği kazandırılacak olan ATMACA Gemisavar Füzelerini ağ merkezli olarak kontrol edebileceklerdir. Örneğin; TCG KINALIADA (F-514) Korvetinden atılacak olan bir ATMACA Gemisavar Füzesinin kontrolünü, başka bir bölgede bulunan ancak ADVENT SYS’ye sahip TCG İSTANBUL Fırkateyni (F-515) alabilecek, ek olaraktan mühimmat hedefi vurmadan önce yeterli çözünürlükte bir hedef resmi, hasar tespiti açısından harekat merkezine iletilecektir. Bu etkileşim, istenildiği taktirde diğer kuvvet komutanlıklarına bağlı platformlar ile de gerçekleşebilecektir.

ADVENT hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu