Afet Bölgelerine FNSS SAMUR Takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sel afeti sebebiyle birçok köprünün yıkıldığı Sinop ve Kastamonu şehirlerine, FNSS tarafından milli imkanlarla geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK) gönderildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Sel felaketinin yaşandığı Sinop ve Kastamonu’da yıkılan köprülerin yerine kullanılması ve geçişlerin sağlanabilmesi için, 2 yatay kaydırmalı köprü tankı ile 3 sabit köprü aracı gönderildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

FNSS SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

FNSS tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, Türk Kara Savunma Sanayi’nin sözleşmeye bağlanmış ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

FNSS SAMUR, FNSS SAMUR ALTAY'ı sırtladı

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde %60 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetine sahiptir.

Benzer amaçlar için tasarlanan dünya çapındaki diğer tüm sistemlerden daha üstün özelliklere sahip olan SAMUR, FNSS mühendisleri tarafından milli imkanlarla tasarlanmıştır. SAMUR Sistemi, 8X8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı görücüye çıkıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu