Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne Ukrayna motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin motoru, Ukrayna üretimi olacak. Gelişmeyi, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. KOTİL duyurdu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, HABERTÜRK’te Fatih ALTAYLI’nın konuğu oldu. Prof. Dr. Temel KOTİL, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan projeye binaen TUSAŞ tarafından geliştirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne, Ukrayna üretimi bir motorun güç vereceğini açıkladı.

STM Banner

Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirilen ilk ‘Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ olan helikopterin, ilk uçuşunu 2024 yılında gerçekleştirmesi planlanıyor. Helikopter, ABD üretimi AH-64 Apache ile Rusya Federasyonu üretimi Mi-28 ile aynı sınıfta yer alıyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinden kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkânlar ile geliştirilecek “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesine, 22 Şubat 2019 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşmaya binaen başlanmıştır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başlatılan proje kapsamında geliştirilecek platform; GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

Önerilen İçerik: TUSAŞ’tan İnsansız Taarruz Helikopteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ukrayna abd nin güdümünde.yarın baskı ile motoru vermiyorum der.pakistana satamadığımız ataklara dönmesin.çok iyi ölçülmeli.burada üretilmeli motoru ve üretim lisansı olmlı.en iyisi yerli buda bilinmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu