AH-64E Apache’den acil iniş

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’ne ait Boeing AH-64E Apache Guardian tipi taarruz helikopteri, geçtiğimiz saatlerde Hindistan’ın Pencap eyaletinde acil iniş gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Eylül ayında Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından Boeing’den teslim alınan 8 adet AH-64E Apache Guardian tipi taarruz helikopteri, Pakistan sınırına yakın bir bölgede yer alan Pencap eyaletindeki Pathankot Hava Kuvvetleri Üssüne (AFB) konuşlandırılmıştı. Acil iniş yapan helikopterin de bu üsten kalkış yaptığı tahmin ediliyor.

STM Banner

Son yıllarda karıştığı çeşitli kazalar sebebi ile sürekli platform kaybeden Hindistan Hava Kuvvetleri, bütün savunma sanayii araştırmacılarının dikkati çekmiş durumda. Son bir yılda MiG-29K, MiG-21, Su-30MKI ve An-32 tiplerinde birçok uçak kaybeden IAF, Mayıs 2019’da da kendi hava savunma sistemi ile kendi Mi-17 helikopterini vurmuştu.

Hindistan Hava Kuvvetleri, 2015 yılında Boeing ile imzaladığı anlaşma kapsamında 2.2 milyar dolar tutar ile 22 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri sipariş etmişti. Şu ana kadar 8 adet AH-64E teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, geriye kalan 14 adet helikopteri 2020 yılına kadar teslim alacak. Her biri özel olarak dağlık arazide çalışacak şekilde uyarlanan 22 Apache’nin 10’u Pathankot’ta olacak, aynı zamanda eşit sayıda platforma sahip ikinci bir filo, ülkenin Çin ile tartışmalı sınırına yakın kuzeydoğu Hindistan’da konuşlandırılacak. 2 adet Apache ise kaza veya savaş kayıpları durumlarına tedbiren yedek olarak tutulacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu