AIM-9X Füzesi için 263 milyon dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon, AIM-9X Hava Hava Füzesi için 263.7 milyon dolar değerinde yeni bir sipariş aldı. Sipariş, 500 adetten fazla füzenin üretimini kapsıyor.

ABD Savunma Bakanlığı, Raytheon şirketi ile AIM-9X Görüş İçin Hava Hava Füzesi için yeni bir sözleşme imzaladı. 263.7 milyon dolar değerindeki sözleşme, 571 adet AIM-9X Block II Füzesi’nin üretimini ve teslimatını kapsıyor. Füzelerin; 91 adedi ABD Donanması’na, 257 adedi ABD Hava Kuvvetleri’ne ve 223 adedi ise yabancı ülkelere teslim edilecek.

STM Banner

Öte yandan aynı sözleşme kapsamında Raytheon; 48 adet AIM-9X Block II Eğitim Füzesi (38: ABD Donanması, 10: ABD Hava Kuvvetleri), 185 adet all-up-round konteynırı, 11 adet yedek arayıcı başlığı, 31 adet güdüm birimini ve ek birçok unsuru içeriyor.

Çalışmaların; %28,09’u Utah’ta, %21,64’ü Arizona’da, (%18,88’i Maryland’de, %11,46’sı Minnesota’da, %8,42’si California’da ve geri kalan kısmı Vermont (%7,75), Michigan (%1,44), Pensilvanya (%1,22) eyaletleri ile kıta ABD’si dışındaki çeşitli yerlerde (%1,1) gerçekleştirilecek. Teslimatlar, Ağustos 2026’ya kadar tamamlanacak.

F-22 AIM-9

AIM-9X Sidewinder Block II Hava Hava Füzesi

AIM-9X Block II Füzesi, Amerikan yapımı bir hava-hava füzesidir. Bu füze, görüş içi menzildeki hedeflere karşı hava üstünlüğü sağlama amacıyla kullanılan en son teknoloji ürünü füzelerden biridir. AIM-9X Block II, AIM-9 Sidewinder füze ailesinin bir üyesidir ve özellikle modern hava savaşı ortamlarında yüksek hassasiyet ve etkinlik sunmayı hedeflemektedir.

AIM-9X Block II, önceki modellere göre çeşitli geliştirmeler ve yenilikler sunmaktadır. Bu füze, gelişmiş bir görüntüleyici kızılötesi (imaging IR) arayıcı başlığa sahiptir. Bu sayede hedefi daha iyi tanıma ve izleme yeteneğine sahiptir. Füze ayrıca geliştirilmiş bir itki sistemine sahiptir, bu da daha uzun menzil ve daha yüksek hızlara ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Füze, çok çeşitli hava platformlarına entegre edilebilir. F-15, F-16, F/A-18, F-22 gibi çeşitli savaş uçakları tarafından kullanılabilir. Ayrıca helikopterler ve insansız hava araçları gibi diğer hava platformlarıyla da uyumludur.

AIM-9X, Hava Hava Füzesi, Görüş İçi Hava Hava Füzesi, WVRAMM, BOZDOĞAN Füzesi,
AIM-9X

Bu füze, yüksek manevra kabiliyetine sahiptir ve atış öncesi ve atış sırasında hedefi takip ederek etkin bir şekilde vurabilme yeteneği sağlar. Hedefe doğru yaklaştığında, termal olarak güdümlenen başlığı sayesinde hedefin termal imzasını takip eder ve doğru zamanda infilak eder.

TÜBİTAK-SAGE, AIM-9X Block II muadili olarak BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi‘ni geliştirmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu