Airbus CEO’su Avrupa ülkelerinden dem vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Airbus CEO’su Michael Schoellhorn’a göre; Avrupa ülkeleri, savunma sanayii sistemlerinde ortaklık kurma konusunda oldukça kötü performans sergiliyor.

Airbus CEO’su Michael Schoellhorn, Avrupa ülkelerinin projelere bağlılıklarının sadece “sözde kaldığını”, tedariklerin ortak çıkarlardan ziyade ülkelerin kendi çıkarlarına göre planlandığını açıkladı.

STM Banner

Schoellhorn, Ukrayna’daki savaşa rağmen ülkeler ve endüstriler arasındaki işbirliği seviyesinin son birkaç yılda ciddi oranda kötüleştiğini söyledi.

Schoellhorn’un açıklamaları, Ukrayna’ya mühimmat tedarikiyle ilgili soruların ağırlıkta olduğu bir NATO zirvesinin hemen ardından geldi. Batılı ülkeler, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana onlarca yıldır savunmaya yetersiz yatırım yaptıktan sonra talebi karşılamakta zorlandığının altı çiziliyor.

Airbus CEO’su Michael Schoellhorn

Avrupa hükümetleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra savunma bütçelerinde önemli artışlar açıkladı. Almanya, silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 100 Milyar Euro değerinde bir fon açıklamıştı.

Üreticiler o zamandan beri cephane ve tank gibi kritik silahların üretimini artırmak için büyük siparişler almış olsalar da yöneticiler, Avrupa endüstrisini ve bölgenin endüstriyel dayanıklılığını artırmak için daha fazla yatırımın yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Airbus CEO’su Schoellhorn, başta cephane üretimi olmak üzere ortak tedariki teşvik etmek için çeşitli Avrupa girişimlerinin başlatılması gibi çok şey yapıldığını kabul etti, ancak birçok sıkıntının aynı kaldığını belirtti. “ABD, savunma sistemlerinin bir parçası olarak fabrikalarını kesinlikle harekete geçirdi. Ancak Avrupa’da bu adımlar çok uzun sürdü, hala daha yeterince belirleyicilik yok.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Airbus CEO’su Schoellhorn, Almanya’nın Suudi Arabistan’a Typhoon satışını engellemesinin büyük bir hata olduğunu, sektörün büyük oranda ihracatlar ile yürüdüğünün altını çizdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çekya’dan Kamikaze İHA Hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu