Almanya’da Suudi Arabistan’a Typhoon satışında anlaşmazlık

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya koalisyon hükümeti, Suudi Arabistan’a Eurofighter Typhoon savaş uçağı satışı konusunda anlaşmazlığa düştü. Suudi Arabistan’ın 48 adet Typhoon siparişi mevcut.

Welt Am Sonntag gazetesinin Cumartesi günü isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre; Almanya’daki koalisyon hükümeti, İngiltere’nin de desteklediği Suudi Arabistan’a Eurofighter Typhoon savaş uçağı üretimine onay verip vermeme konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

STM Banner

Riyad ve BAE Systems arasında beş yıl önce imzalanan ve silah üreticisinin söz konusu jetlerden 48 adet tedarik etmesini öngören anlaşma, Suudi Arabistan liderliğindeki güçlerin 2015 yılında müdahale ettiği Yemen’deki savaş nedeniyle askıya alınmıştı.

Reuters’a konuşan endüstri kaynakları, jetlerin bileşenlerinin üçte birinin Almanya’dan geldiğini söyledi.

Habere göre sol eğilimli Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Başbakan Olaf Scholz ve Maliye Bakanı Christian Lindner ihracata izin verme eğilimindeyken, Yeşiller ve SPD’nin bir kısmı bu hamleye şiddetle karşı çıkıyor.

typhoon

Mart 2018’de dönemin başbakanı Angela Merkel ve SPD arasında yapılan bir hükümet anlaşması, daha önce onaylanmış belirli ürünler ve satın alan ülkede kalacak olanlar hariç, Yemen’deki savaşın taraflarına silah satışını yasakladı.

Suudi Arabistan ve İran’ın Yemen’deki vekalet savaşını sona erdirebilecek yakınlaşmasından bu yana İngilizler, Almanya’nın Eurofighter jetlerinin üçüncü taraflara ihracatını engelleyemeyeceğini savunuyor.

Reuters’a göre; Başbakanlık sözcüsü, Welt am Sonntag’a yorum yapmayı reddetti.

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Envanteri

Halihazırda Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri envanterinde; 56 adet F-15C Eagle, 25 adet F-15D Eagle, 66 adet F-15S Eagle, 84 adet F-15SA Eagle, 71 adet Typhoon, 66 adet Tornado IDS ve 12 adet Tornado GR1A savaş uçağı bulunuyor.

Daha önce Suudi Arabistan, eski nesil 24 adet Typhoon savaş uçağını 8.86 milyar ABD Doları bedel ile satın almıştı.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu