Airbus, Fujitsu ve Thales UK’den taktik iletişimde iş birliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Airbus, Fujitsu ve Thales UK, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın (MOD) LE TacCIS olarak bilinen  Kara Çevre Taktik İletişim ve Bilgi Sistemleri ve yaklaşan Sistem Entegratörü (SI) üzerinde işbirliği içinde çalışmak üzere bir mutabakat anlaşması (MOU) imzaladı. 

Mutabakat Anlaşmasının imzasını takiben, ortaklar ICELUS adı altında bir ekip oluşturdular ve    savunma iletişim ağları konusunda benzersiz bir uzmanlığa sahip Airbus ekip yöneticiliği görevini üstlendi. ICELUS, Birleşik Krallık merkezli bir savunma sanayi üssü olarak çalışırken ICELUS  son kullanıcıya operasyonel etkinlik ve bilgi avantajı sağlayan bir yaklaşım ile öncü bir değişim sunacak. Üç ortak, bu ana program için yetenekler ve rekabetçilik açısından mümkün olan en iyi önerileri ortaya koymak için kendi benzersiz uzmanlıkların ve çözümlerin nasıl birleştirilebileceğini ortaklaşa keşfedebilecekler.

STM Banner

ICELUS, uygulamalar, altyapılar ve ağlar için ürün ve hizmetlerin tasarımına ve entegrasyonuna liderlik etmek için LE TacCIS Sistem Entegratörü’ne  (SI) odaklanacak. LE TacCIS Sistem Entegratörü ile 2023/2024 tarihine kadar sözleşmenin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

LE TacCIS programı, çevik  İletişim Bilgi Sistemleri (CIS)  verilerine dayalı ve zamanında karar alma araçlarını sağlayarak kara ortamında yeni nesil taktik askeri iletişimleri sunmayı amaçlayan çok sayıda alt program ve projeden oluşuyor.

LE TacCIS, sıkışık ve çekişmeli bir siber savaş alanında güvenli bir şekilde çalışabilecek  şekilde tasarlanmıştır. Siber saldırı durumunda ölçülü olarak daralacak ve yeni bir saldırı karşısında yeniden canlanarak Temel Komuta ve Kontrol (C2) hizmetlerini ve yeteneklerini sağlamaya devam edecek. Platformlar ve silah sistemleri arasında hızlı ve kolay bilgi paylaşımına izin vermek için diğer sistemlerle entegre olacak ve tam spektrumlu, çok alanlı efektler sunacak.

Mevcut sistemin tek kaynaklı ana tedarikçi modelinin aksine, LE TacCIS programının artan sistem çevikliği, kapasitesi ve değerinin karşılığını vermesi bakımından rekabet edebilir unsurlarıyla sektörde teşvik edilecek.

File:Soldiers from C Company The Royal Dragoon Guards on Patrol in Afghanistan MOD 45152437.jpg - Wikimedia Commons

Şirketler Hakkında Bilgiler

Airbus

Airbus, İngiltere ve NATO Silahlı Kuvvetlerine taktik kara iletişimi, radyo ağları, güvenlik ve BT ağ altyapılarının yanı sıra Skynet askeri uydu iletişim hizmetlerini 15 yıldan fazla bir süredir işletmekle birlikte bir dizi hizmet ve çözüm sağlıyor. Airbus ayrıca, Birleşik Krallık Kara Sistemi Referans Merkezi’nde (LSRC) test ve referans hizmetlerini yöneterek, savunma ağlarına giriş için sürüm paketlerinin yanı sıra dünya çapındaki operasyonları ve tatbikatları destekleyen uygun test, entegrasyon ve geçiş yeteneği sunuyor.

Fujitsu

Fujitsu, 50 yılı aşkın süredir MOD, Devlet Daireleri ve istihbarat toplulukları ile birlikte yeni teknolojiler ve yetenekler yaratarak sektöre yenilikler getirdi. Fujitsu, askeri alanda uçtan uca dijitalleşmenin çok önemli olduğunu anlamakla birlikte dönüşümün karmaşıklıklarının üstesinden gelen ve karar avantajı sağlayan yenilikçi dijital çözümler geliştirmeye kararlı. Sonuç olarak, Fujitsu, IT hizmet yönetimi, güvenli bulut, yazılım tanımlı ağ, bilgi ve uygulama entegrasyonu, yapay zeka ve geliştirme işlemleri de dahil olmak üzere hem kapsamlı endüstri tekliflerini hem de tüm sınıflandırma seviyelerinde uzmanlık ihtiyaçlarına göre uyarlanmış olanları sunmak ve yönetmek için güvenlik iznine sahip bir kadroya ve deneyime sahiptir. Fujitsu, inovasyonun insanların, bilgilerin ve altyapının entegrasyonu tarafından yönlendirildiği, insan merkezli akıllı bir toplumu teşvik ediyor.

Thales

Thales, “Collaborative Combat” adlı askeri yeteneklerin geleceğini belirleyen bir vizyona sahip. Bu vizyon, UK MOD’un ISTAR ve TacCIS alanlarında veri merkezliliğini ve çok alanlı entegrasyona odaklanmanın net bir şekilde anlaşıldığını göstermekte. Thales’in LE TacCIS SI için odak noktası, kabiliyeti askerden uyduya entegre ederek yeni nesil güvenli taktik ve operasyonel telsiz taşıyıcıları ve yıpranmış askeri sistemlerin entegrasyon sonuçlarını sunmak. Hem Birleşik Krallık’ta hem de küresel olarak araştırma ve yetenek sunma konusundaki referansları, telsizi, ECM ve yüksek güvence mühendisliği ile güvenlik becerileri öncü olmaya devam ettiklerini gösteriyor. Thales, NATO’nun önde gelen ISTAR sistemleri ve askeri telsiz haberleşme tedarikçileri arasında dünyada ikinci sıradadır. LE TacCIS için, güvenli iletişim teknolojileri, yenilikçi sofistike dalga biçimleri ve monte/demonte edilmiş savaş sistemleri için entegrasyonu, ortakların havacılık ve bilgi teknolojilerindeki uzmanlığını son derece tamamlayıcı niteliktedir.

ANKA SİHA’nın faydalı yük kapasitesine güncelleme


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu