Akdeniz’de Düşen İngiliz F-35 Savaş Uçağı Sudan Çıkartıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz’e çakılan İngiliz Kraliyet Donanması’na ait F-35B Lightning II tipi savaş uçağı, sudan başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düşmüştü. Fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk eden pilotun durumu ise iyiydi. F-35B’nin düşüşüyle ilgili olarak İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından bir soruşturma başlatılmıştı. Uzun bir süredir denizde bulunan uçak, kısa süre önce satha çıkartıldı. Uçağın, kullanılamaz durumda olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere, ilk F-35’i 2012 yılında teslim aldı ve ilk dört F-35 savaş uçağını, 2018 yılında RAF Marham Hava Üssü’ne konuşlandırdı. İlk F-35B savaş uçağı, 2020 yılında Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne konuşlandırıldı. Başlangıçta 138 adet F-35 tedarik etmeyi amaçlayan İngiltere’nin, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 48’e düşürdüğü yönünde haberler çıkmıştı.

Şu ana kadar Lockheed Martin tarafından 700 adetten fazla üretilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin; klasik iniş kalkış (A), kısa kalkış – dikey iniş (B) ve taşıyıcı yani uçak gemisi (C) olmak üzere toplam üç ana konfigürasyonu bulunuyor. Halihazırda 9’dan fazla ülke, F-35’i kendi topraklarında kullanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİKAlmanya, F-35 Savaş Uçağı Alımını Yeniden Değerlendiriyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

TUALCOM   Sarsılmaz
Başa dön tuşu