Akdeniz’de Düşen İngiliz F-35 Savaş Uçağı Sudan Çıkartıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz’e çakılan İngiliz Kraliyet Donanması’na ait F-35B Lightning II tipi savaş uçağı, sudan başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düşmüştü. Fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk eden pilotun durumu ise iyiydi. F-35B’nin düşüşüyle ilgili olarak İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından bir soruşturma başlatılmıştı. Uzun bir süredir denizde bulunan uçak, kısa süre önce satha çıkartıldı. Uçağın, kullanılamaz durumda olduğu tahmin ediliyor.

STM Banner

İngiltere, ilk F-35’i 2012 yılında teslim aldı ve ilk dört F-35 savaş uçağını, 2018 yılında RAF Marham Hava Üssü’ne konuşlandırdı. İlk F-35B savaş uçağı, 2020 yılında Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne konuşlandırıldı. Başlangıçta 138 adet F-35 tedarik etmeyi amaçlayan İngiltere’nin, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 48’e düşürdüğü yönünde haberler çıkmıştı.

Şu ana kadar Lockheed Martin tarafından 700 adetten fazla üretilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin; klasik iniş kalkış (A), kısa kalkış – dikey iniş (B) ve taşıyıcı yani uçak gemisi (C) olmak üzere toplam üç ana konfigürasyonu bulunuyor. Halihazırda 9’dan fazla ülke, F-35’i kendi topraklarında kullanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİKAlmanya, F-35 Savaş Uçağı Alımını Yeniden Değerlendiriyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu