Akdeniz’e düşen İngiliz F-35B’si İçin Yeni Tedarik

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Akdeniz’e düşen F-35B savaş uçağının yerini alması için yeni bir uçak siparişi vermeye hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; İngiltere Savunma Bakanlığı, halihazırda 48 adet F-35B Lightning II savaş uçağı için sözleşme imzalamış durumda. Bakanlık, siparişi verilen 48 adet uçağa ilave F-35B siparişi vermek için hazırlık yapıyor.

STM Banner

Yeni tedarik edilecek F-35B’lerden bir tanesi, geçtiğimiz yıl HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’nden kalkışı esnasında Akdeniz’e düşen uçağın yerini alacak.

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düşmüştü. Fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk eden pilot ise kurtulmuştu. Uzun bir süredir denizde bulunan uçak, Ocak 2022’de satha çıkartılmış ve kullanılamaz durumda olduğu açıklanmıştı.

İngiltere’nin F-35B için başlangıçtaki tedarik hedefi, 138 uçağı kapsıyordu. Ancak İngiltere, şu ana kadar 48 adet uçak için kesin sipariş verdi. Verilecek ek siparişin adedi ise henüz belirsizliğini koruyor. İngiliz yetkililer, ek tedarik planı doğrultusunda ABD’li yetkililer ile müzakere edileceğini açıkladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Almanya’ya F-35 Onayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu