Suudi Arabistan’a 3 Milyar Dolarlık PATRIOT GEM-T Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, PATRIOT GEM-T Füzeleri ile ilgili olarak Suudi Arabistan’a yönelik 3 milyar dolar değerindeki olası yabancı askeri satışı onayladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; Suudi Arabistan Ordusu envanterinde bulunan PATRIOT Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi’nde kullanılmak üzere, GEM-T Füzelerinin satışını içeriyor. Yaklaşık toplam değeri 3 milyar dolar olan satış kapsamında Suudi Arabistan, taktik balistik füzelere etkili 300 adet GEM-T Füzesi teslim alacak.

STM Banner

Ana yüklenicinin Raytheon olacağı satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Önerilen satış, Suudi Arabistan Krallığı’nın azalan PATRIOT GEM-T füze stokunu yenileyerek mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. Bu füzeler, Suudi Arabistan Krallığı’nın sınırlarını, kalıcı Husi sınır ötesi insansız hava sistemine ve Suudi Arabistan’daki sivil alanlara ve kritik altyapıya yönelik balistik füze saldırılarına karşı savunmak için kullanılıyor.

Bu saldırılar, Krallık’ta ikamet eden Suudi, Uluslararası ve ABD vatandaşlarının (yaklaşık 70.000) refahını tehdit ediyor. Suudi Arabistan Krallığı, bu füzeleri silahlı kuvvetlerine dahil etmekte hiçbir zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Raytheon, Patriot Hava Savunma Sistemi, Bahreyn Patriot, Patriot

Husi saldırıları sonucu Suudi Arabistan’ın Patriot Füze stokunun, çok ciddi manada azaldığı bilgisini daha önceki haberlerimizde paylaşmıştık.

Yemenli Husilerin, zaman zaman Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze ve insansız hava aracı aracılığıyla saldırılar gerçekleştirdiği biliniyor. Kısa süre önce gerçekleştirilen saldırılar esnasında Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin kalbi konumunda bulunan Aramco tesisleri hedef alınmıştı. Suudi Arabistan’ın bu saldırılara karşı en büyük yardımcısı ise PATRIOT Sistemi.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Suudi Arabistan’a Ek Patriot Sevkiyatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu