AKHİSAR ve KOÇHİSAR Karakol Gemilerinde Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında önümüzdeki aylarda ilk geminin kızağa konması ve ikinci geminin sac kesiminin yapılması planlanıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi ihtiyacının karşılanması maksadıyla imzalanan sözleşme kapsamında, İstanbul Tersanesi Komutanlığında 1’inci gemi AKHİSAR’ın 2022 yılı Ağustos ayı içerisinde ilk bloğunun kızağa konulması, 2’nci gemi KOÇHİSAR’ın ise 9 Ağustos 2022 tarihinde ilk saç kesimi ve 2022 yılı Aralık ayı içerisinde ilk bloğunun kızağa konulması planlanıyor.

STM Banner

15 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle ilk gemi TCG Akhisar’ın sac kesimi gerçekleştirilmişti. İlk etapta 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi tedarik edilecek olan proje kapsamında ilerleyen süreçte verilecek yeni siparişlerle birlikte toplamda 10 adet Açık Deniz Karakol Gemisi tedarik edilmesi planlanıyor

AKHİSAR Açık Deniz Karakol Gemisi’nin, 2023 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor. 21 gün kesintisiz görev icra edebilecek gemi 76 milimetrelik baş topuna ve helikopterler ile insansız hava araçlarının kullanımı için bir helikopter pistine sahip olacak. MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen Açık Deniz Karakol Gemisi, daha sade silah ve sensör yüküne sahip ancak istenildiğinde silah ve sensör yükünün arttırılması modüler tasarımı sayesinde mümkün olacak.

Ancak gemiler, istenilen taktirde bir ADA Sınıfı Korvetten dahi fazla silah yüküyle teçhiz edilebilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG PİRİREİS Aralık 2022’de Hizmete Giriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu