Akıllı makinalar SAHA İstanbul ile millileşecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı destekleri açıklandı. Destek verilen 10 programın 7’sini, Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul’dan 6 firma aldı. Akıllı makinelerin millileştirilmesinde önemli katkı sağlayacak projelerin hayat geçirilmesiyle, önemli oranda  ithalatın önüne geçilmesi bekleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl çağrıya çıkılan, katma değer odaklı, orta ve yüksek  teknoloji seviyesinde, Türkiye  için kritik  öneme sahip ürünlerin yatırım projelerini uçtan uca destekleme  amacıyla  oluşturulan Teknoloji  Odaklı  Sanayi Hamlesi Programı’nın sonuçları açıklandı.

STM Banner

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında, “makina sektörü” ilk odak sektör olarak belirlenmiş ve ilk başvurular makina sektöründen kabul edilmişti.

Yerli üretimin teşvik edilmesini, yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretimini amaçlayan program kapsamında destek verileceği açıklanan 10 hamle programı desteğinden 7’sini, Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul’dan 6 firma aldı.

İthalatın önüne geçilecek

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş “10 Hamle programı desteğinden 7’sini, SAHA İstanbul’dan 6 firmamız aldı. Makine komitemizin 11 firması ile CNC kontrol sistemlerini millileştirmek üzere oluşturduğumuz MİLTEKSAN- Milli Teknoloji Sanayi A.Ş. de destek almak üzere başvuracak ve uygun görüldüğü takdirde bu desteği alan 7’inci firmamız olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Keleş “SAHA İstanbul, cari açığımızın önemli kalemlerinin başında gelen akıllı makinelerin millileştirilmesinde de Milli Teknoloji Hamlesi’nin amiral gemisi oldu” dedi.

 Destek alan SAHA İSTANBUL firmaları ve üretim alanları:
1. İĞREK : Yüksek Teknoloji CNC Takım Tezgahları
2. ERMAKSAN: Büyük Boyutlu Eklemeli İmalat Makinesi
3. DURMAZLAR: Ultra Hızlı Lazer Makineleri ve Tek modlu lazer üretimi
4. AKIM METAL: CNC Tezgah Üretimi
5. AKIM METAL: Servo Motor Üretimi
6. WAT: Endüstriyel ve askeri servo sistemleri ve sürücüleri
7. DUALUS(TEKNOLUS): Bilya Vidalı Miller


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu