AKINCI TİHA Nüfuz Edici Bomba (NEB-84) İle 13 Saat Uçtu

Roketsan-ATMACA-Banner

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 1.360 kilogramlık faydalı yükle 13 saat 24 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdi.

AKINCI TİHA’nın gövde altında TÜBİTAK SAGE tarafından yerli olarak geliştirilen Nüfuz Edici Bomba (NEB) taşıdığı ve 9.144 metre (30.000 feet) irtifaya kadar yükseldiği de not edildi. AKINCI’nın kalkış ağırlığının ise toplamda 6 tonu geçtiği belirtildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com, bu gelişmeyi yaklaşık bir hafta önce Twitter hesabından duyurmuştu.

NEB, ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’ in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb) GMB ile benzerdir.

NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA
NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA

Faydalı Yük ve Maksimum Kalkış Ağırlığında Sınırlar Aşıldı

Baykar tarafından yapılan açıklamada bir önemli gelişme daha mevcut. Akıncı TİHA’nın faydalı yük kapasitesi 1.350 kilogram olarak belirtiliyordu fakat Baykar’ın yaptığı açıklamada Akıncı’nın 1.360 kilogramlık faydalı yükle 13 saati aşkın uçtuğu vurgulandı.

Aynı zamanda Akıncı’nın Maksimum Kalkış Ağırlığı (MTOW) ise 5.500 kilogram olarak biliniyordu fakat bu ağırlık da 6.049 kilograma kadar yükseldi. Başka bir deyişle AKINCI sınırlarını aştı.

Üç adet Akıncı TİHA Tek Bir Karede
Üç adet Akıncı TİHA Tek Bir Karede

AKINCI’nın İrtifa Rekoru

AKINCI TİHA, geçtiğimiz günlerde icra edilen bir uçuş testinde yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırmıştı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kalmıştı.

Gelişmeyle ilgili bir açıklama da Baykar Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar’dan gelmişti. Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Akıncı için, “Bakalım 40.000 feet’e çıkıp kendi rekorunu ne zaman kıracak?” sorusunu yöneltmişti.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)
Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

AKINCI SİHA Teknik Özellikler

 • Haberleşme Menzili: LOS & BLOS
 • Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)
 • Seyir – Maksimum Hız: 130 – 195 Knots
 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 5,500 kg
 • Operasyonel – Maksimum İrtifa: 40,000 feet
 • Havada Kalış: 24 saat
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1,350 kg
 • Kanat Açıklığı: 20 mt.
 • Faydalı Yük – ISR: Simultane EO/IR/LD, Çok Amaçlı AESA Radar & SIGINT
 • Yükseklik: 1 mt.
 • Faydalı Yük – Mühimmatlar: Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmatlar, Füzeler & Uzun Menzilli Stand Off Mühimmatlar
 • Uzunluk: 2 mt.
 • İtki Tipi: 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI’dan Türk havacılık tarihinde rekor irtifa


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Baykar Savunma

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu