AKINCI’ya yerli motor

Roketsan-ATMACA-Banner

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleşen toplantıda; Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Çetin Ali Dönmez, Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜBİTAK-SAGE Enstitü Müdürü Gürcan OKUMUŞ ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım hazır bulundu. Görüşmede, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile ülkenin önde gelen sanayi şirketlerinin temsilcileri de yer aldı.

STM Banner

ÖNEMLİ BAŞLANGIÇ

Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Varank, Türkiye ile Ukrayna’nın tarih, kültür ve coğrafya noktasında yakın bağlara sahip olduğunu hatırlatarak, bu bağların 2011’de ilan edilen stratejik ortaklıkla daha da sağlamlaştığını söyledi. Varank, ziyaretin sanayinin kritik sektörlerinde yeni iş birliklerinin kurulması açısından önemli bir başlangıç olacağını, ziyaret programın savunma, havacılık ve gemi inşa gibi stratejik sektörler odağında gerçekleşmesinin de önem taşıdığını dile getirdi.

NETİCE ALMAYA ODAKLANALIM

Ukrayna ve Türkiye’nin kabiliyetleri açısından birbirini tamamladığını vurgulayan Varank, “Bu anlamda stratejik düzeyli iş birliğimizin daha sistematik ve kurumsallaşmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak, bundan böyle artık ortak proje geliştirme, ürün geliştirme ve ortak teknolojik araştırmalar boyutunda başlattığımız işlerde hızla netice almaya odaklanmalıyız.” dedi.

AKINCI-TİHA

SAVUNMA KONSEPTLERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından da bu gibi konuların takip edildiğini hatırlatarak şunları söyledi: Tüm dünyanın gıptayla izlediği silahlı insansız hava araçlarımızı şu anda Ukrayna’ya tedarik ediyoruz. Yeni dönemde büyük gelişmelere kapı açacak, önemli savunma konseplerini değiştirecek Akıncı Taarruzi İHA’da Ukrayna’dan tedarik ettiğimiz bir motoru kullanıyoruz ve bunun yerlileştirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda Sayın Zelenskiy’nin Ukrayna’da havacılığa dönük yatırım konusunda ne kadar istekli olduğunu takip ediyoruz. Bunun gibi alanlarda somut işlere odaklanarak bu süreçleri neticelendirmek istiyoruz.

DOST VE STRATEJİK PARTNERİZ

Toplantıda konuşan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Uruskiy, Türkiye ile Ukrayna arasında iyi düzeyde olan iş birliğinin, yeni projelerle daha yüksek seviyelere geleceğine inandığını bildirdi. Türk tarafıyla görüşmelerin somut iş birliği için güzel zemin olduğunu belirten Uruskiy, “Türkiye ile sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve stratejik partneriz. Cumhurbaşkanlarımız Erdoğan ile Zelenskiy savunma sanayisi alanında iş birliğine özen gösteriyor.” dedi. Uruskiy, iki ülke arasındaki iş birliğinde bürokrasinin azaltılmasının önemine dikkati çekerek, Ukrayna adına bu konuda elinden geleni yapacağını kaydetti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Haber iyi güzel, ilişkilerimiz de anlaşılan artarak devam edecek de İvçenko motor nasıl yerlileştirilecek, haberden anlaşılmıyor. Sünnet’in ardından imam veya müftüye mi götürülecek kefere ? Yoksa parasını verip bütün haklarını devralıp teknoloji transferi mi olacak ? Ortak yapım mı ?
    Haberden belli olmasa da henüz, sanırım ileride durum açıklık kazanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu