AKKUYU’YU SUALTI TEHDİTLERİNE KARŞI ARAS-2023 KORUYACAK

Roketsan-ATMACA-Banner

Gelecek yıl hizmete girmesi planlanan AKKUYU Nükleer Santrali’ni, sualtı tehditlerine karşı ARMELSAN tarafından geliştirilen ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı koruyacak.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali AKKUYU’nun, gelecek yıl hizmete girmesi planlanıyor. Mersin’de inşa faaliyetleri devam eden AKKUYU Nükleer Enerji Santrali, Türkiye’nin en kritik altyapılarından birisi olacak. Bu sebepten ötürü yetkililer, AKKUYU’nun; kara, hava ve denizden gelecek tehditlere karşı öz savunma kabiliyeti kazanması için kritik projeler yürütüyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; AKKUYU Nükleer Enerji Santrali, su altından gelebilecek tehditlere karşı ARMELSAN tarafından geliştirilen ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı ile korunacak. ARAS-2023 sayesinde, sabotaj amaçlı olarak AKKUYU’yu hedef alan ve sualtından gelen olası tehditler tespit edilebilecek. Ayrıca ARAS-2023 ile özel birliklerin sualtından intikal ederken kullandığı araçlar da tespit edilebilecek.

Sistem; 800 metreden açık devre dalgıç, 400 metreden kapalı devre dalgıç ve 1000 metreden ise dalgıç intikal vasıtası tespit yeteneğine sahip.

Can Emre BAKIM
Can Emre BAKIM

ARMELSAN Genel Müdürü Can Emre BAKIM tarafından yapılan açıklamaya göre AKKUYU için birden fazla ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı tedarik edilecek. ARAS-2023 ile dalgıç ve balık/balık sürüsü ayrımı, akustik açıdan kirli ortamlarda dahi yüksek doğrulukla gerçekleştirilebiliyor. Sonarların, insansız deniz aracı platformu üzerine konuşlandırılması planlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan Aksaz Deniz Üssü gibi kritik tesisler için toplamda 8 adet ARAS-2023 tedarikinde bulunulacak.

ARAS-2023’ün kısa vadede; DERYA Denizde İkmal ve Destek Gemisi (DİMDEG) , MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynler (4+4 Sistem), TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (2 Sistem), BARBAROS Sınıfı Firkateynler ve bir insansız deniz aracında kullanılması planlanıyor.

ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı Özellikleri

TCG ANADOLU ARES-2023

  • Daldırma Derinliği: 5-50 metre
  • Frekans: 70kHz
  • Bant Genişliği: -/+ 5kHz
  • Kaynak Seviyesi: 207dB
  • Transmisyon Sinyal Tipleri: HFM
  • Sualtı Birimi Ağırlığı (Havada): 40kg
  • Kanal Sayısı: Rx 128 Kanal, Tx 4 Kanal
  • Birden Fazla Sualtı Birimiyle Ağ Tabanlı Kullanım
  • Aynı Anda 2000 Adet Temas İdamesi
  • 360 Derece Sonar Kaplama Alanı

ÖNERİLEN İÇERİKSelçuk Bayraktar: Artık Tüm Dünya Müşterimiz


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu