Selçuk Bayraktar: Artık Tüm Dünya Müşterimiz

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Teknoloji Lideri (CTO) Selçuk Bayraktar, Reuters haber ajansına konuştu. “Tüm dünya” artık Bayraktar TB2’nin müşterisi.

İngiliz haber ajansı Reuters’a özel demeçler veren Selçuk Bayraktar, Ukrayna’daki başarısının ardından Bayraktar TB2 SİHA’ların tüm dünyada müşteri bulduğunu belirtti.

STM Banner

Bayraktar, Türk üretimi SİHA’ların modern savaş ortamında devrimlere yol açtığını belirterek şunları kaydetti:

“Bayraktar TB2 yapması gereken şeyi yapıyor, en gelişmiş hava savunma sistemleri, gelişmiş topçu sistemleri ve zırhlı araçları etkisiz hale getiriyor. Artık tüm dünya bizim için bir müşteri.”

Selçuk Bayraktar’a göre Baykar, yılda 200 adet Bayraktar TB2 üretme kapasitesine ulaşmış durumda.

Bayraktar tarafından açıklanan verilere göre Baykar, her ay 16 kadar Bayraktar TB2 SİHA üretme kapasitesine sahip. Bu da haftada 4 adet kadar Bayraktar TB2’ye tekabül ediyor.

Bayraktar TB2’lerin Karabağ Savaşı’nda kullanılmasından gurur duyduğunu kaydeden Bayraktar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “yasadışı” olduğunu ve TB2 SİHA’ların “onurlu Ukrayna halkının kendilerini savunmasında yardımcı” olduğunu vurguluyor.

KIZILELMA-MİUS
KIZILELMA-MİUS

“Karabağ’ın yasadışı işgali gençliğimizden beri bir kalp yarası gibiydi. Ve teknolojiyi geliştiren mühendisler olarak, buradaki kardeşlerimizin topraklarını geri almalarına yardımcı olmak bizim için bir onurdur.

Rusya’nın son haftalarda ortaya attığı “lazer sistemleriyle TB2’ler düşürüldü” iddiasını yanıtlayan Bayraktar, bu sistemlerin TB2 karşısında etkisiz olduğunu belirtiyor.

“Menzilleri sınırlı, bu nedenle sensör ve mühimmat menziliniz daha uzunsa, etkili olmazlar.”

Baykar’ın katlanabilir kanatlı ve kısa pistlerden iniş-kalkış yapabilecek olan Bayraktar TB3 ve İnsansız Savaş Uçağı KIZILELMA (MİUS) üzerine çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bayraktar, KIZILELMA’nın ilk uçuşunu gelecek yıl yapacağını söyledi.

“İnşallah KIZILEMA’nın ilk uçuşunu gelecek yıl göreceğiz. TB3’ün ilk uçuşu da ya bu yıl sonunda ya da gelecek yılın başında olacak.”

“Daha uzun zaman ufkuna bakarsanız, taksi İHA’lar üzerinde çalışıyoruz. Bunun için daha yüksek düzeyde otonom teknoloji geliştirmemiz gerekiyor. Bu da temelde yapay zeka anlamına geliyor. Ancak bu, insanların şehirlerde nasıl taşınacağı konusunda devrim yaratacak.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Litvanya Halkı Ukrayna’ya Bayraktar TB2 Bağışlayacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu