AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun Menzil Bilgisine Revize

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen AKYA Ağır Torpido’nun menzil bilgisine güncelleme geldi. AKYA Torpidosunun menzili, 50+ kilometre olarak açıklandı.

Genel Müdür İKİNCİ tarafından yapılan açıklamalara göre AKYA, Türk denizaltılarının temel silahı olacak. AKYA’nın atış testleri ise GÜR sınıfı denizaltılardan Marmara Denizi’nde icra edilmeye devam ediyor. AKYA Ağır Torpido’nun, bu sene sonuna kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

İKİNCİ, AKYA gibi silahların çok az sayıda ülke tarafından geliştirilebildiğini vurgularken ROKETSAN’ın bu ürünü geliştirirken temel teknolojileri de ürettiğini kaydetti. AKYA’nın muadillerinden çok daha üstün özelliklere sahip olacağı da İKİNCİ tarafından belirtildi.

AKYA Ağır Torpido’nun menzilinin 30+ kilometre olduğu daha önce İKİNCİ tarafından açıklanmıştı. Roketsan, AKYA’nın menzilinde önemli bir iyileştirme sağladı. Şirket tarafından paylaşılan verilere göre; AKYA’nın menzili, 50+ kilometre olarak revize edildi.

AKYA aynı zamanda sadece denizaltılara değil, gemi pervanelerine karşı da duyarlı alıcılara sahip olacak. AKYA’nın arayıcı başlığı, Meteksan Savunma tarafından geliştiriliyor.

AKYA Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Roketsan ana yükleniciliğinde başlatılan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk test atışının Temmuz 2013’de gerçekleştirildiği proje ile Roketsan; 533 milimetre çapındaki son derece modern bir ağır sınıf torpido mühimmatını, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunmayı amaçlıyor.

AKYA-Torpido
AKYA Ağır Sınıf Torpido

AKYA’nın kullanacağı denizaltı platformlarının ise ilki 2022 yılında envantere alınması planlanan TCG PİRİREİS (S-330) olan Reis Sınıfı Denizaltılar ile halihazırda envanterde dörder adet bulunan Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar olduğu bilinmektedir.

Hatırlanacağı üzere; Gür sınıfı TCG GÜR Denizaltısı, geçtiğimiz günlerde AKYA’yı başarıyla ateşlemiştir.

AKYA’nın Teknik Özellikleri

Menzil 50+ kilometre
Sürat 45+ Knot
Hedefler Denizaltılar, Suüstü Gemileri
Güdüm Akustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip Aktif/Pasif Sonar Başlık

Dümen Suyu Güdümü

Güdüm Modu Dahili Güdüm

Fiber Optik Kablo ile Harici Güdüm

Tapa Yaklaşma Sensörü/ Çarpma ile İnfilak
Harp Başlığı Sualtı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
Kovan Terk Yüzerek Terk
Tahrik Sistemi Fırçasız DC Elektrik Motoru+ Ters Dönüşlü  Pervane
Batarya Yüksek Enerjili Kimyasal Batarya

 

ÖNERİLEN İÇERİKRoketsan’dan AKYA ve ORKA torpidolarının menzil bilgisine revize


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz
Başa dön tuşu