Roketsan’dan Hava Kuvvetleri’ne Man-in-the-Loop Kabiliyeti

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen LAÇİN Güdüm Kiti, envantere girmeye hazırlanıyor. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip LAÇİN, man-in-the-loop prensibine göre çalışıyor.

Yakın gelecekte Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatı gerçekleştirilecek LAÇİN Güdüm Kiti, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2021’de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

STM Banner

LAÇİN Güdüm Kiti, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda, MK-82 Genel Maksat Bombalarının mağaralara, hareketli hedeflere ve uzak menzildeki hedeflere karşı etkinliğinin artırılması için geliştirildi.

MIL-STD-1760B standardına uyumlu olan LAÇİN Güdüm Kiti, 0,9 mach bırakma hızı ve 20.000 feet bırakma irtifası için 16 deniz mili (Nm); 1,1 mach bırakma hızı ve 40.000 feet bırakma irtifası için 28 Nm menzile sahip. LAÇİN Güdüm Kiti’nin veri bağı angajman menzili ise 50 Nm olarak belirtiliyor.

2019’un Ocak ayında, Roketsan’ın öz kaynak projesi olarak geliştirilmeye başlanan LAÇİN Güdüm Kiti, 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde atışa hazır hale getirildi. Kasım 2019’da gerçekleştirilen yetenek gösterim testinde, F-16 savaş uçağından atılan LAÇİN Güdüm Kiti entegreli bir MK – 82 Genel Maksat Bombası hedefi başarıyla imha etti.

Roketsan hem güdüm kitinin hem de veri bağı biriminin menzilini artırmaya yönelik çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda, LAÇİN Güdüm Kiti’nin sabit kanat ve açılır kanat geliştirme çalışmalarında aerodinamik analiz aşaması tamamlandı. Eş zamanlı olarak veri bağı menzilinin artırılması ve kullanıcıya aktarılan görüntü kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalarda da sona gelindi. Bu çalışmaların ardından uçuşlu testlerin de tamamlanması hedefleniyor.

LAÇİN-Güdüm-Kiti-2

Man-in-the-Loop Prensibiyle Çalışacak

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT tarafından düzenlenen basın toplantısında İKİNCİ’nin yaptığı açıklamalara göre LAÇİN Güdüm Kitinin sığınak delici versiyonları için de çalışmalar icra edilecek.

Roketsan’ın TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarının vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla tasarladığı TEBER lazer güdüm kitinin gelişmiş versiyonu olan LAÇİN güdüm kiti, man-in-the-loop prensibine göre manevra yapabilecek. LAÇİN güdüm kiti pilotlara böylece son ana kadar manevra kabiliyeti sağlayacak. Bu sayede sığınak ve mağaralara karşı yapılan atışlarda son dakikaya kadar pilot kontrolde olacak.

LAÇİN Güdüm Kiti’nin Teknik Özellikleri

GüdümAÖB* + KKS* + Kızılötesi Arayıcı Başlık
Mühimmat UyumluluğuMK-82 Genel Maksat Bombası
Menzil2 – 28km (Menzili, kanat ile birlikte oldukça artmaktadır)
Hassasiyet< 3 m
Taşıma İrtifası0-40.000 feet
Taşıma G LimitiEn fazla +12 ve en az -2 G
Taşıma Hızı600 knot ya da 1.2 mach’e kadar uygun
Bırakma İrtifası6.500 feet – 40.000 feet
Toplam Ağırlık262 kg
Toplam Uzunluk2,7 m

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan LAÇİN Güdüm Kiti ve Stratejik Önemi

Roketsan LAÇİN Güdüm Kiti ve Stratejik Önemi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu