Aliyev: Türk ve İsrailli Şirketlerle Anlaşmalar İmzaladık

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev; Azerbaycan’ın, Türk ve İsrailli savunma sanayii şirketleriyle yeni anlaşmalar imzaladığını açıkladı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’da milli savunma sanayii için yeni bir dönemin başladığını vurguladı. Aliyev, Türk ve İsrailli savunma sanayii şirketleriyle bu alanda yeni anlaşmarın imzalandığını duyurdu.

STM Banner

Aliyev tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ve İsrail şirketleriyle yeni anlaşmalar yaptık. Azerbaycan’da milli savunma sanayisinin yeni dönemi başlıyor. İlk olarak kendi ihtiyacımızı karşılayacağız sonra ise ihraç edeceğiz. Bugün 30’dan çok ülkeye askeri ürün satıyoruz.

Rusya piyasadan çıktığı için dünya silah piyasasında boşluk oluştu. Biz bu piyasası doldurmalıyız. 100 milyonlarca dolar düzeyinde askeri ürün ihracatçısına dönüşe biliriz. Hedefimiz bu.” ifadelerine yer verildi.

Bayraktar TB2 - Azerbaycan

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki savunma sanayii iş birliği, Karabağ Harekatı esnasında doruk noktaya ulaşmıştı. Bayraktar TB2 SİHA, AKINCI TİHA, MAM-L/C Güdümlü Mühimmat, TRG-300/TRLG-230 Karadan Karaya Füze Sistemleri, TR-122 Çok Namlulu Roketatar Sistemi, COBRA Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ve KARGU Kamikaze İHA, Türkiye tarafından Azerbaycan’a ihraç edilen bazı savunma sanayii ürünleri olarak biliniyor.

Ancak Azerbaycan, İsrail ile savunma sanayii alanında çok daha büyük çaplı ilişlilere sahip. Hava savunma füzelerinden zırhlı araçlara, tanksavar füzelerden İHA’lara kadar birçok İsrail üretimi savunma sanayii ürünü halihazırda Azerbaycan Ordusu tarafından kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu