Kamyona Monteli Panter Obüsü ARPAN-155 Envantere Giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Panter Obüsleri’nin kamyona monte hale getirilmesiyle geliştirilen ARPAN-155 8×8 Kamyona Monteli Obüs, Ağustos ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

6 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün teslimatı, geçtiğimiz gün düzenlenen tören ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirildi. Tören esnasında, ALTAY Tankı’nın yeni seri üretim tarihi başta olmak üzere farklı projelerle ilgili bilgiler de paylaşıldı.

STM Banner

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Panter Obüsü’nün taktik tekerlekli askeri kamyon üzerine uygulama projesinde de son aşamaya geldiklerini ve bu araçların da Ağustos ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine teslimatının başlayacağını dile getirerek, “Lastik tekerlekli 155 milimetrelik Panter Obüsü’nün kabiliyetine sahip obüsleri, dünyada sadece birkaç ülke üretebiliyor ve bunlardan birisi de biziz. Yeni Fırtına Obüsü, Panter Obüsü ve tabii ki şimdi de Altay Tankı; hepsi tamamen inovasyon ve AR-GE çalışmalarımızdan güç alarak hayata geçirilen araçlar.” şeklinde konuştu.

Kamyona Monteli Panter Obüsü Projesi

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen MKE A.Ş. tarafından üretilen PANTER 155mm Çekili Obüs Sistemleri, bu proje kapsamında mobil hale getirilecekler. BMC ve ASFAT A.Ş. tarafından geliştirilen sistemde, ASELSAN tarafından geliştirilen Modern Atış Kontrol Sistemi kullanılacak.

Kamyona Monteli Obüs, Kamyona Monteli Panter Obüsü, Panter Obüsü, Çekili Obüs, 155mm Obüs

Modernizasyon kapsamında PANTER Obüsleri, yeni imkan ile kabiliyetler kazanacak ve 8×8 Taktik Tekerlekli Araca monte edilerek mobilize hale getirilecekler. Bu kapsamda ASELSAN; yenilenmiş obüs servo sistemi, elektronik birimleri, hidrolik sistemi ve kullanıcı arayüzü ile donattığı obüs sistemine, Sayısal Haberleşme, Teknik Ateş İdaresi, Balistik Hesaplama (NABK), İlk Hız Yönetimi kabiliyeti kazandırdı ve ADOP-2000 Ateş Destek Otomasyon Sistemi entegrasyonu gerçekleştirdi.

Kamyona Monteli PANTER Obüsü Sistemleri, çekili obüs versiyonlarına göre kısa göreve hazır olma zamanları ve yüksek manevra kabiliyeti ile özellikle “At ve Uzaklaş” görevlerinde önemli bir üstünlük sağlayacaklar. Böylelikle Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, obüs envanterinin önemli bölümünü Yeni Nesil FIRTINA Obüsü (FIRTINA-II) Projesi ve Kamyona Monteli PANTER Obüsü Projesi ile yenilemiş ve yeni sistemlerle teçhiz etmiş olacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, 30+ adet Panter Obüsü bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu