Alman Şansölyesi Ukrayna İçin 2 Milyar Avroluk Ek Bütçe Talep Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’ya 2 milyar avroluk yeni bir silah yardımına hazırlanıyor. Paketi bizzat Alman Şansölyesi Olaf Scholz talep ediyor.

Reuters’ın özel haberine Alman Şansölyesi Olaf Scholz, çoğunluğu Ukrayna’ya gönderilmek üzere 2 milyar avroluk ek askeri ekipman harcaması talebinde bulundu.

STM Banner

2 milyar avro’nun 400 milyon avroluk kısmının direkt olarak Avrupa Barış Fonu’na (EFP) aktarılması bekleniyor. EFP, Ukrayna’ya yönelik AB askeri yardımlarına başat rolde. Paranın geri kalanı ise yine Ukrayna ve çeşitli komşu ülkelere askeri yardımlar için kullanılacak.

Yeni ayrılan bütçe, Almanya’nın daha önce duyurduğu Alman Ordusu için özel olarak harcanacak 100 milyar avroluk bütçeye dahil değil.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi başlamadan önce Ukrayna’ya neredeyse hiçbir silah satışına izin vermeyen Almanya, savaşın başlamasının ardından ülkeye çok sayıda MANPADS ve tanksavar silah sistemleri sevk etti.

Scholz’e Yönelik Baskı Artıyor

Alman Şansölyesi Olaf Scholz’un üzerindeki baskı ise giderek artıyor.

Scholz, hem kendi partisi (SDP) hem de koalisyon ortakları olan DFP ve Yeşiller tarafından sert bir şekilde hedef alınıyor. Yeşiller Partisi üyesi Anton Hofreiter, Spiegel’e özel yaptığı açıklamada sorunun bizzat Şansölye’nin kendisi olduğunu belirtti.

“Almanya Avrupa’da sorumluluk almalı. Şansölye’nin en fazla önem arz ettiği yer burası. Şu anda hangi Avrupa ülkelerine gidersem gideyim, her zaman şu soruyla karşılaşıyorum: Almanya nerede?”

Scholz, özellikle Ukrayna’ya yönelik ağır silah sevkiyatlarına hala onay vermediği için ateş altında.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya Dışişleri Bakanı: Artık Bahane Üretme Zamanı Değil


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu