Ukrayna: Füze Programımız Bir Gün Dahi Durmadı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna’nın füze programının bir gün dahi durmadan sürekli olarak çalıştığını belirtti.

Rus Karadeniz Filosu’nun sancak gemisi olan Moskva kruvazörünün batmasının ardından Facebook hesabından bir açıklama yapan Danilov, Ukrayna’nın füze programının sürekli faal olduğunu kaydetti.

STM Banner

“Füze programımız bir gün dahi durmadı. 2019’dan sonra bazıları ‘her şey gitti’ diyordu ki bu kesinlikle yalandı. Durumun vahameti göz önüne alınarak Temmuz 2019’da Devlet Başkanı Zelenskiy’nin talimatıyla 2030 yılına kadar Füze ve Roket Silahları Programı başlatıldı.

Bu program kapsamında Vilkha ÇNRA ve Neptün gemisavar füzeleri gibi ana projeler konusunda çalışmalar başladı. Menzilleri artırıldı ve her iki sistem de hizmete alındı.”

“2019 ve 2020 yıllarında Odessa bölgesinde eğitim alanında menzili artırılan Vilkha-M roket sistemiyle başarılı testler gerçekleştirdik. 2020 Nisan’da ise kara konuşlu Neptün gemisavar füzesini Alibey eğitim alanında test ettik. Tüm hedefler vurulmuştu.

Ve Aralık 2021’de kara, hava ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanan RK-10 füzesinin testlerini gerçekleştirdik. Ağustos 2021’de ise Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi füzelerin 2031 yılına geliştirilmesi için 200 milyar grivnalık bir bütçe ayırma kararı aldı.”

RK-360MC Neptün

Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip olan füzenin hızı ise 900 kilometre / saat’tir. Yani füze, 0.72 Mach hızı ile “High Subsonic” sınıfında yer almaktadır. Ukrayna, 2025 yılına kadar 3 NEPTÜN Tümeni oluşturmayı hedeflemektedir. Söz konusu tümenler, Azak Denizi ile Karadeniz’in müdafaası için kullanılacak.

Ukrayna/Neptün Gemisavar Füzesi
Ukrayna/Neptün Gemisavar Füzesi

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan, Ukrayna’ya Daha Fazla Silah Yollamama Kararı Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Facebook

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu