Almanya JFS-M Füzesi’ni Tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA Almanya, ILA Berlin Air Show 2022’de JFS-M (Müşterek Ateş Destek Füzesi) Füze Sistemi’ni tanıttı. Henüz geliştirilme aşamasındaki sistemin, gerçek boyut ve ağırlıktaki modelleri sergilendi.

MBDA Almanya, geleceğin muhabere ortamında uzun menzilli ateş desteği sağlanması amacıyla geliştirilen JFS-M Füzesi’ni tanıttı. JFS-M Füzesi’nin, M270 Çok Namlulu Roketatar Sistemi’nin Alman Kara Kuvvetleri tarafından GMLRS füzelerini atmak için uyarlanan modeli olan  MARS-II/MARS-E’den ateşlenmesi planlanıyor.

STM Banner

Halihazırda GMLRS füzeleriyle 15-84km menzildeki hedefleri ateş altına alabilen MARS-II/MARS-E sisteminin, JFS-M ile 250-300km menzildeki kara hedeflerine hassas vuruş yeteneği kazanması bekleniyor. Mevcut planlamalara göre MARS-II/MARS-E sistemlerinin hizmet ömrü, 2035 yılına kadar uzatılacak.

Hedefin tespiti ve ateş altına alınması arasındaki süreyi en aza indirmek için keşif vasıtaları ve komuta kontrol sistemi ile bütünleşik şekilde çalışabilecek şekilde tasarlanan JFS-M, sesaltı hızda (0.4-0.9 Mach) uçarak önceden belirlenen yol noktaları sayesinde tanımlanan rotayı takip ederek ve/veya rota güncellemeleri sayesinde düşman tehditlerinden sakınarak 1-300km menzildeki hedeflere karşı kullanılabilecek.

JFSM-Launch-Final-Vertical_1920.jpg

Düşük ısı ve radar görünürlüğüne sahip sistem, farklı harp başlıkları ve faydalı yüklerle görev icra edebilecek. Modüler tasarımı sayesinde harp başlığı, keşif ile aktif ve pasif elektronik harp faydalı yükler taşıyabilen sistemin istenildiğinde dolanan mühimmat olarak da kullanılabilmesi planlanmakta.

Çift yönlü veri bağı, IIR/mmW Radar/Pasif RF arayıcı başlıklar ve Otomatik Hedef Algılama (OHA) özelliğinin olması beklenen JFSM sisteminin belirli bir süre boyunca hedef bölge üzerinde uçarak hedefini arayacak ve elde ettiği bilgileri veri bağı sayesinde aktarabilecek.

Geleceği Almanya Savunma Bakanlığı ve Alman Silahlı Kuvvetleri’nin kararlarına bağlı olan JFS-M füzesi projesi kapsamında şimdiye kadar MBDA Almanya, Krauss-Maffei Wegmann ve ESG Elektroniksystem şirketleri arasında işbirliği yapmak amacıyla niyet mektubu imzalandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi


Oğuzhan Karakuş / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu