NATO’nun LANZA LTR-25 Radarı Türkiye’de

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO envanterinde bulunan LANZA LTR-25 Hava Arama Radarı, ilk kez bir NATO ülkesine intikal etti. Radar, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırıldı.

Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile ilişkilendirilerek Türkiye’de icra edilen NATO İntikal ve Hazırlık Tatbikatı olan Ramstein Dust-II 2022 kapsamında, NATO envanterine giren NATO DDR (İntikal Edebilir Hava Savunma Radarı) ilk kez bir NATO ülkesine intikal etti.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; 3. Ana Jet Üs Komutanlığı (Konya)’na konuşlandırılan radarın ismi “LANZA LTR-25”. İspanya merkezli Indra şirketi tarafından geliştirilen LANZA LTR-25, tam katı halli 3 boyutlu bir uzun menzilli taktik radarıdır.

Elektronik harp ortamında dahi görev yapabilen radar, sabit ve döner kanatlı hava araçlarının tespitini gerçekleştirebiliyor. Yaklaşık 470 kilometre azami menzili bulunan LTR-25 radarı; kara, hava ve deniz yoluyla taşınabiliyor. Bir adet C130 Askeri Nakliye Uçağı, LTR-25 radarının istenilen bölgeye sevk edilmesi için yeterli oluyor.

L-Band frekansında çalışan radar, 2 saat içerisinde görev yapabilir hale getirilebiliyor. Sistem, hava soluyan hedeflerine ilaveten taktik balistik füzelerin tespitini ve takibini gerçekleştirebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ERALP ve MURAD Radarlarında Son Durum


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu