Alman Ordusu’ndan Leopard 2A8 ve PzH2000 tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Federal Meclisi, Alman Ordusu için en modern 2A8 konfigürasyonunda olacak şekilde başlangıçta 18 adet Leopard 2 ana muharebe tankının satın alınmasını onayladı. Ek olarak, 12 PzH2000 kundağı motorlu obüs ve P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçakları için simülatörler tedarik edilebilir.

Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, 24 Mayıs’taki toplantısında Alman Ordusu için üç tedarik projesini onayladı. 25 milyon avroluk yatırım hacmini aşan tüm silahlanma projelerinin, sözleşme imzalanmadan önce bütçe komitesi tarafından onaylanması gerekiyor.

STM Banner

Bütçe Komisyonu toplantısında, gelecekte tedarik edilecek P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçakları için simülatör alınmasını da onayladı. 5 adet P-8A Poseidon uçağının tedariki 2021’de onaylanmıştı. Bu uçaklar, 2025 yılına kadar daha önce kullanılan P-3C Orion uçaklarının yerlerini alacaklar.

Bundeswehr, ilk aşamada 18 adet Leopard 2A8 Ana Muharebe Tankı tedarik edecek. Şu anda Bundeswehr’de kullanımda olan en son sürüm Leopard 2 A7V’den daha modern olan Leopard 2A8, 2025 ile 2026 yılları arasında teslim edilecek. Üreticiyle yapılan anlaşma, birkaç yüz adet ek Leopard 2A8 tanklarının opsiyonunu da içeriyor. Halihazırda kullanımda bulunan Leopard 2A8, İsrail yapımı Trophy aktif koruma sistemi ile donatılmıştır.

PzH-2000
PzH-2000

Ukrayna’ya yönelik daha fazla destek nedeniyle ek PzH2000 obüsleri, federal hükümetin iyileştirme girişimi fonlarından finanse edilecek. 12 adet yeni obüs sistemi, 2026’da Bundeswehr’e teslim edilecek. Bu yılın Mart ayında, Bütçe Komitesi, Ukrayna’ya teslim edilenlerin yerine 12 adet PzH2000 kundağı motorlu obüsün satın alınmasını onaylamıştı.

Leopard 2A8 tankları, Leopard 2A7HU tankları üzerine üretilecek. Macaristan için üretilmiş olan HU modelinden farklı olarak Trophy aktif koruma sistemine, 360 derece görüntüleme sistemine, ek tavan korumasına ve yeni elektroniklere sahip olacak. Çek Cumhuriyeti’nin 2A8 tankları ile ilgilendiği ve 70 adet civarı satın almayı planladığı belirtilmişti.

Pzh2000 obüsleri, Ukrayna’da yoğun olarak kullanılıyorlar. Obüslerin Ukrayna’daki performansına dair pek çok tartışma ortaya atılmıştı. En önemlisi olarak obüslerin çok yüksek arıza oranlarına ve hassasiyetlerine dikkat çekilmişti. Almanya’nın yeni almayı planladığı Pzh2000’lerin, Ukrayna’dan gelen geri bildirimlere göre geliştirilmiş bir versiyon olması muhtemel.


Kaynak: Defense-Aerospace

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu