Almanya şokta: Gizli füze toplantısına Rus istihbaratı sızdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, üst düzey Alman subaylarının Ukrayna’ya gönderilecek TAURUS KEPD 350 Seyir Füzesi ile ilgili yaptığı görüşmenin Rus istihbaratı tarafından sızdırılması üzerine şokta.

İkinci yılını geride bırakan Rusya-Ukrayna Savaşı, şiddetli bir şekilde devam ediyor. Birçok NATO üyesi ülke, Ukrayna’ya; silah, mühimmat, para ve eğitim desteği veriyor. Bu kapsamda Alman Ordusu’ndan üst düzey subaylar, Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan TAURUS KEPD 350 seyir füzeleriyle ilgili çevrimiçi bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıya ait ses kayıtlarının Rus istihbaratı tarafından basına sızdırılması ise Almanya’da tartışma konusu oldu.

STM Banner

Video-konferans toplantısının ses kaydı, Rusya’nın devlet kanalı RT’nin başkanı tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Toplantıda Alman subaylar, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım ile Rusya’yı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nün TAURUS seyir füzeleriyle nasıl vurabileceğini tartışıyor. Oldukça teknik görüşmelere ev sahipliği yapan toplantıda, TAURUS füzelerinin F-16 ve Su-24 platformlarına nasıl entegre edilebileceği ve 3 metrenin altında bir hassasiyetle hedef vuruş kabiliyeti için hedef noktanın uydu görüntüleri üzerinden çok uzun süre veri işlemek gerektiği ve bu verilerin de uygun bir hat ile Ukrayna’ya ulaştırılması gerektiği hususları da tartışılıyor.

Öte yandan görüşmede Alman Subaylar, Fransa ile İngiltere tarafından Ukrayna’ya sevk edilen seyir füzelerine vurgu yaparak ‘mutlaka biz de vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Cumartesi günü yaptığı açıklamada ses kaydının sızdırılmasını “çok ciddi bir mesele ve bu nedenle çok dikkatli, çok yoğun ve çok hızlı bir şekilde soruşturuluyor” şeklinde değerlendirdi.

TAURUS Seyir Füzesi
TAURUS Seyir Füzesi

Gizli görüşme WebEx platformunda yapıldı

Der Spiegel dergisine göre video konferans ordunun gizli bir iç ağında değil WebEx platformunda gerçekleştirildi. 38 dakikalık ses kaydı, Cuma günü RT şefi Margarita Simonyan tarafından yayınlandı ve Simonyan bunun Almanya’nın Kırım’a saldırı planladığının kanıtı olduğunu söyledi.

Kayıtta, Alman yapımı Taurus füzelerinin Ukrayna güçleri tarafından olası kullanımı ve potansiyel etkileri üzerine tartışmalar duyulabiliyor.

Nasıl sızdılar?

Rus istihbaratının, Alman subayların çevrimiçi görüşmesine nasıl sızdığı da tartışma konusu oldu. İddialar, toplantıya katılan bir Alman Generalin ortak alandaki bir Wi-Fi ağını kullandığını ve Rus istihbaratının da bu sayede görüşmeye sızdığı yönünde.

*****

Bu, yurt dışında toplantı ve fuar gibi gerekçeler sebebiyle yoğun olarak vakit geçiren Türk savunma sanayii personeli için de önemli bir risk. Yurt dışında ortak ağlardan uzak durulması, bunun yerine o ülkeden tedarik edilen hazır kart veyahut mevcut telefon hattı üzerinden internete bağlanılması gerekiyor.

*****

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü AFP haber ajansına yaptığı açıklamada hava kuvvetlerine ait gizli bir görüşmenin dinlendiğini söyledi. Ancak, kayıttaki seslerin yayınlanmadan önce değiştirilip değiştirilmediğini “kesin olarak söyleyemeyeceğini” söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Almanya’dan “derhal” açıklama yapmasını talep etti. Zakharova, “Sorulara cevap vermekten kaçınma girişimleri suçun kabulü olarak değerlendirilecektir” dedi.

SCALP EG Ukrayna
Ukrayna’ya ait Fransız SCALP Seyir Füzesi

“Asırlık rakiplerimiz”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dmitry Medvedev Telegram üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Asırlık rakiplerimiz -Almanlar- yeniden ezeli düşmanlarımıza dönüştüler. Bakın, (Almanlar) topraklarımızı uzun menzilli füzelerle vurmayı, vurulacak hedefleri seçmeyi ve anavatanımıza ve halkımıza en fazla zararı nasıl vereceklerini ne kadar titizlikle ve ayrıntılı olarak tartışıyorlar.”

Kiev, Almanya’nın kendisine yaklaşık 500 km (300 mil) menzile sahip Taurus füzeleri vermesini istiyor. Alman Başbakan Scholz, çatışmanın tırmanmasına yol açacağı endişesiyle şimdiye kadar bunu reddetti. Fransa ve İngiltere ise Kiev’e, her ikisi de 250-300 kilometre menzile sahip olan SCALP ve Storm Shadow füzelerini tedarik etti. Tedarik edilen SCALP ve Strom Shadow seyir füzeleriyle Ukrayna Ordusu, Rus Ordusu’nun birçok stratejik üssünü vurdu. Vurulan hedeflerden ötürü en büyük zararı, Rus Donanması gördü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu