Su-24’ün Storm Shadow/SCALP ile Rus gemisini vurduğu anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Su-24 savaş uçağından atılan Storm Shadow/SCALP Seyir Füzesi ile Rus Donanması’na ait Project 775 Sınıfı Çıkarma Gemisi’ni vurdu.

Dün gece saatlerinde Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 savaş uçağı, seyir füzeleriyle Rus Karadeniz Filosu’nun Kırım’ın Akyar/Sivastopol bölgesindeki Project 775 (NATO Rapor Adı: Ropucha) Sınıfı Çıkarma Gemisi’ni hedef aldı.

STM Banner

Birleşik Krallık’tan tedarik edilen Storm Shadow veyahut Fransa’dan tedarik edilen SCALP (iki füzenin sadece isimleri farklı, pratikte aynı füzeler) seyir füzeleriyle gerçekleştirilen saldırıda, Project 775 Sınıfı Çıkarma Gemisi’nin ağır hasar aldığı açıklandı.

Ukrayna, Rus Karadeniz Filosu’nda bulunan gemilere periyodik olarak kamikaze insansız deniz araçları ve füzeler ile saldırı düzenliyor. Ağustos 2023’te Project 775 Sınıfı Tank Çıkarma Gemisi Olenegorski Gornjak, Ukrayna tarafından bir insansız deniz aracıyla hedef alındı.

 

Project 11770 Serna Sınıfı bir çıkarma gemisi de Bayraktar TB2 SİHA’dan atılan MAM-L mühimmatıyla imha edilmişti.

Storm Shadow

Storm Shadow; üretici MBDA’nın vurguladığı gibi sabit hedeflere yönelik önceden planlanmış saldırıların zorlu isterlerini karşılamak için tasarlanmıştır.

Füze, 250 kilometrenin üzerinde bir menzile ve tandem tipi BROACH savaş başlığına sahiptir. Savaş başlığı, sert yapıları delmek için bir öncü zırh delici kullanır ve ardından gerektiğinde penetrasyon modu ile tetiklenebilir yani hedefi deldikten sonra patlatılabilir. Füze yönlendirme sistemi; bir ataletsel navigasyon sistemi, GPS ve arazi referansını içerir.

Ek olarak dönemin Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon’un 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre; Storm Shadow, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Husilere karşı yürütülen savaşta da kullanılmıştır.

Fransız Storm Shadow versiyonu olan SCALP da aynı şekilde muharebe alanında kullanılmış, Mısır ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilmiştir. Aynı silahın bir deniz versiyonu da su üstü savaş gemileri ve denizaltılar tarafından fırlatılmak üzere geliştirilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu