Almanya’da Eurofighter Typhoon eylemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’da Airbus çalışanları, Eurofighter Typhoon savaş uçağının sipariş adetleri sebebiyle eylem düzenlediler. Eyleme, yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Airbus çalışanlarından oluşan yaklaşık 3 bin kişi, geçtiğimiz günlerde Manching’deki Airbus fabrikasında bir eylem düzenledi. Eylemin sebebi, Airbus’ın savunma kısmı için çok kritik bir iş payı olan Eurofighter Typhoon savaş uçağının sipariş adetlerinin düşük olması.

STM Banner

Eğer Typhoon için ilave sipariş alınmaz ise Manching’deki Airbus fabrikasındaki çalışanlar, 2030’dan itibaren işsiz kalma riskiyle karşı karşıya. İşçiler, Alman Ordusu’nun da Typhoon siparişi vermesi istiyor. Öte yandan Alman hükümeti, Suudi Arabistan ile Türkiye’nin yaklaşık 100 adet uçağa tekabül eden Typhoon talebine; Typhoon programının diğer üye ülkeleri olan Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya’ya rağmen karşı çıkıyor.

Mevcut planlara göre; Almanya’daki Eurofighter Typhoon üretimi, 2030 yılında Luftwaffe için son Tranche 4 uçağının (Quadriga sözleşmesi, 38 avcı uçağı) teslim edilmesiyle sona erecek. Fransa ve İspanya ile birlikte geliştirilen yeni nesil SCAF/FCAS avcı uçağının ilk başlangıç seviyesi operasyonel kabiliyet ilanın en erken 2040 yılında yapılması planlandığından, şu anda Alman askeri havacılık endüstrisi için siparişsiz on yıllık bir boşluk var.

Typhoon FGR4 Savaş Uçağı
Typhoon FGR4 Savaş Uçağı

Alman Savunma Bakanlığı’nın kısa süre içinde yeni bir sipariş (yani Tranche 5) vermemesi halinde Airbus, Almanya’da askeri savaş uçağı yapımının sona ermesinden, büyük iş kayıplarından ve havacılık endüstrisinin genel olarak gerilemesinden korkuyor. Airbus bu nedenle Eurofighter konusunda hayati (ve acil) bir karar alınması çağrısında bulunuyor.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Typhoon talebine ret

Buna rağmen Alman hükümeti, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin sırasıyla 48 ve 40 adetlik Typhoon siparişlerine karşı çıkıyor. İki ülke, Birleşik Krallık’tan Typhoon tedarik etmek için talepte bulundu. Ancak Almanya, siyasi gerekçelerle Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Typhoon tedarikini engelliyor.

İki tedarik toplam değerinin, 10 milyar dolardan fazla olduğu değerlendiriliyor.

Eurofighter-Typhoon

Oxford Economics tarafından yapılan bir araştırmaya göre Typhoon savaş uçağı programı Birleşik Krallık ekonomisi genelinde 20.000’den fazla istihdamı destekliyor. Jetler, Lancashire’daki programda 5.000 kişiyi istihdam eden BAE Systems tarafından tasarlanıyor, üretiliyor ve bakımı yapılıyor.

Birleşik Krallık’ın Almanya’yı programdan bypass etmesi gündemde

Edinilen bilgilere göre; Downing Street (Birleşik Krallık Başbakanlığı), Berlin’i Typhoon satışından bypass etmek için yasal işlem başlatmayı araştırıyor ancak böyle bir hamle, Birleşik Krallık’ın Avrupa’daki kilit bir müttefik olan Almanya ile ilişkileri bozabilir.

BAE’deki istihdamın güvence altına alınmasının yanı sıra, Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren diğer büyük savunma şirketleri de Suudilerle yapılacak anlaşmadan faydalanacak.

Eurofighter-Typhoon

Rolls-Royce, Typhoon’a güç veren EJ200 motorlarını üreten konsorsiyumun bir parçasıyken, İtalyan savunma grubu Leonardo, Edinburgh üssünde jetin gelişmiş radarını ve Luton fabrikasında aviyonik sistemlerini üretiyor.

BAE Systems, 2007 yılında Suudi hava kuvvetlerine 72 Typhoon sattı. Bir savunma kaynağı The Telegraph’a şunları söyledi: “Onlara daha fazlasını satmaya çalışıyoruz. Eğer bu uçağı tasarlayan ve üreten ülkelerden herhangi biri Suudi Arabistan’a satış yapmaya hazır değilse bu her türlü anlaşmayı bozacaktır.”

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu