Türkiye 40 adet Eurofighter Typhoon alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Uçaklar, İngiltere’den tedarik edilecek.

Halihazırda F-16 ve F-4 savaş uçaklarını kullanan Türk Hava Kuvvetleri için 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından yapılan açıklamada, “Eurofighter almak istiyoruz çok etkili bir uçak, Almanya itiraz ediyor. İngiltere ve İspanya çözeceğiz diyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki muharip uçakların, görevlerini karşılayıp karşılamayacağına yönelik soruya Güler, “F-16’larımız, F-4’lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterli. Ancak biz tabii ki ileri bakıyoruz. İleri için de başlangıçta F-35’e müracaat etmiştik fakat F-35’te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz. F-16’larımızı modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper’den 40 tane hazır alacak, 79 tanesinin modernizasyonunu TUSAŞ’ta kendimiz yapacağız.” yanıtını verdi.

“Asıl uçaklarımız HÜRJET ve KAAN”

KAAN-Savaş-Uçağı

“Bizim için asıl olan iki uçağımız var.” diyen Güler, “Bunlardan biri Hürjet. Bu aynı zamanda bizim eğitim uçağımız olacak. Aynı zamanda da muharip uçak. Asıl hedefimiz 5’inci nesil milli muharip uçağımız Kaan. Bu yılın sonunda inşallah ilk uçuşunu yapacak. 5’inci nesil bir uçak. Kendi motorumuz için çalışıyoruz. 2028’de yerli motoru vereceğiz, en geç 2032’de de kendi motorumuzla uçuyor olacak.” dedi.

Almanya, kısa süre önce Suudi Arabistan’ın İngiltere’den tedarik etmek istediği Eurofighter Typhoon savaş uçakları için de itirazda bulunmuştu. Bazı parçaları Almanya tarafından tedarik edilen Eurofighter Typhoon savaş uçağının itirazı için Almanya’nın; İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından by-pass edilmesi de masada.

Eurofigter Typhoon tedarik edilmesi durumunda Türk Hava Kuvvetleri envanterine ilk kez AESA Radar’a sahip bir savaş uçağı dahil edilmiş olacak. Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16 Blok 70’ler de AESA Radar’a sahip. Öte yandan Türkiye, insanlı ve insansız hava araçları için geliştirmekte olduğu MURAD AESA Radarı için de test faaliyetlerine kısa süre önce başladı.

Eurofighter-Typhoon-Kuveyt
Kuveyt’e ait Typhoon savaş uçağı

EF-2000 Eurofighter Typhoon Projesi

Typhoon projesi, Avrupa ülkelerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok ülkenin ortaklığı ile başlatıldı. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’dan oluşan üretici ülkeler topluluğundan Fransa, proje bir müddet ilerledikten sonra ayrıldı ve kendi uçağı Rafale’i geliştirme kararı aldı.

Üretici ortak olarak diğer ülkeler ise projeye devam etmiş ve en nihayetinde ortaya EF-2000 çıktı. Projede mülkiyet hakları: %33 İngiltere, %33 Almanya, %21 İtalya ve %13 İspanya şeklinde.

Konsorsiyumda İngiltere’yi temsilen BAE Systems; Almanya ve İspanya’yı temsilen Airbus Defence & Space ve İtalya’yı temsilen ise Leonardo firması yer alıyor. Proje kapsamında bu ülkelerde çok ciddi bir tedarik zinciri ve istihdam oluşturulmuş durumda.

Eurofighter Typhoon Konsorsiyumu
Eurofighter Typhoon Konsorsiyumu

Bugüne kadar 550’den fazla Eurofighter Typhoon savaş uçağı başarılı bir şekilde 7 ayrı ülkeye teslim edildi. Bu ülkeler sırasıyla şöyle: Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Umman ve Suudi Arabistan.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu