Almanya’dan 650 milyon dolarlık Skyranger 30 tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Rheinmetall’den toplamda yaklaşık 600 milyon € ya da 650 milyon dolar karşılığında 49 adede kadar Skyranger 30 hava savunma sistemi satın alacak.

Skyranger 30 Hava Savunma Top Sistemleri, Alman Ordusu’nun Boxer zırhlı muharebe araçlarına monte edilecek. Alman kurulumunda her bir sistem; bir sensör paketi, 30 milimetrelik bir top ve Stinger karadan havaya füzelerini içeriyor. Sistem, sabit ve döner kanatlı hava araçlarının yanı sıra insansız hava araçları ve seyir füzelerine de angajman gerçekleştirme kabiliyeti vaat ediyor.

STM Banner

Ayrıca Alman Ordusu, bu sistemi diğer hava savunma varlıkları ile müşterek ağa bağlayabilecek. Sipariş, bir prototip ve 18 seri üretim aracı içeriyor ve 30 araç için daha opsiyon bulunuyor. Rheinmetall, Alman Ordusu’na prototipi yıl sonuna kadar teslim edeceğini belirtti.

Almanya’nın 595 milyon Euro değerindeki bu alımı, ordunun yakın ve kısa menzilli koruma için entegre bir hava savunma sistemi geliştirme projesinin bir parçası. Üretici firma tarafından yapılan basın açıklamasında, Skyranger 30 platformunun bu çabada ayrılmaz bir rol oynayacağı belirtildi.

Skyguard
Skyguard

Sadece bir ay önce, 25 Ocak’ta, Rheinmetall, Diehl ve sensör üreticisi Hensoldt’tan oluşan bir konsorsiyum, Alman hükümeti tarafından Bundeswehr için toplam 1.2 milyar Avro (1,3 milyar Dolar) karşılığında bu kabiliyeti geliştirmekle görevlendirildi.

Diehl Defense’den Ocak ayında yapılan açıklamada, sözleşmenin “münferit bileşenlerin ağa bağlanması, IRIS-T SLM hava savunma sisteminin entegre edilmesi, birlikte çalışabilirliğin sağlanması ve önleme menzilinin kısa menzile genişletilmesi için gerekli çözümlerin uygulanmasını amaçladığı” belirtilmişti. Üreticiye göre Skyranger 30 sistemi bu amaçla hem otonom hem de diğer sistemlerle iletişim halinde çalışabilecek.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI)

Almanya, Şansölye Olaf Scholz’un Ağustos 2022’de açıkladığı Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) sayesinde hava savunması söz konusu olduğunda kıtada öncü bir rol üstlendi. Yakın zamanda Yunanistan ve Türkiye’nin de katılacağını açıklamasının ardından girişim şu anda 21 ülkeyi kapsıyor. ESSI, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve çatışmada kritik sivil altyapıya zarar vermek için insansız hava araçları ve seyir füzelerini yoğun bir şekilde kullanmasına yanıt olarak başlatıldı ve bu da Avrupa’nın kırılganlıklarını ortaya çıkardı.

Iris-T-SLM

Rheinmetall, bu son hamleyle Almanya’nın “yer tabanlı hava savunmasında rol model” konumunu güçlendirmeyi umduğunu söyledi. Ülkenin Gepard kundağı motorlu uçaksavar silahlarının 2010 yılında maliyet düşürme amacıyla emekliye ayrılması, Alman ordusunun yeteneklerinde bu yeni alımın doldurması amaçlanan bir boşluk bıraktı.

Birkaç gün önce, bir başka ESSI üyesi olan Viyana’daki hükümet, öncekinden dörtte bir oranında daha hafif olan ve Avusturya ordusu araçlarına monte edilebileceği anlamına gelen yeni Skyranger 30 sistemini satın alacağını doğrulayan ilk ülke olmuştu. Avusturya, Pandur EVO zırhlı araçları için toplam 1.8 milyar Avro (1.95 milyar $) karşılığında 36 Skyranger satın alacak.


Kaynak: Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu