Slovenya’ya 200 milyon Avroya 2 batarya IRIS-T SLM

Roketsan-ATMACA-Banner

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Šarec, ülkesinin Almanya’dan IRIS-T SLM Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Sistemi almayı düşündüğünü açıkladı. Slovenya, Almanya ile görüşmelere başladı.

IRIS-T SLM Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Ukrayna savaşında sevk edilmesinin ardından adından çokça söz ettirmeye başlayan sistemler arasında bulunuyor. Şimdiye kadar Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından, IRIS-T SLM kullanılarak onlarca seyir füzesi ve çeşitli hava aracının imha edildiği iddia ediliyor.

STM Banner

Savunma BakanıŠarec, devlet kanalı RTV Slovenija’ya “Şu anda çok verimli bir hava savunma sistemimiz yok. Slovenya’da bazı kişiler, toplu olarak NATO tarafından korunduğumuzu söylüyor, ancak müttefik uçakların Slovenya’ya ulaşması biraz zaman alıyor ve böyle bir sistemle (IRIS-T SLM) hava savunması, uçaklardan farklı bir şey.” dedi.

Hedeflenen alımın maliyeti resmi olarak açıklanmasa da bazı kaynaklar, Slovenya Savunma Bakanlığı’nın projeye toplamda 200 milyon avro harcamayı planladığını ve bu bütçe ile 2 adet IRIS-T SLM bataryası almak istediği belirtiliyor.

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

Slovenya, Almanya tarafından kurulması teklif edilen Avrupa Ortak Hava Savunma Şemsiyesi Projesi ESSI (European Sky Shield Initiative)’ye 2022 yılında kurucu üyelerden biri olarak katılmıştı. ESSI projesi kapsamında Avrupa için ortak bir hava savunma şemsiyesi kurulması hedefleniyor. ESSI projesi ile kurulacak hava savunma şemsiyesinde orta irtifa hedeflerine karşı IRIS-T SLM sisteminin; yüksek irtifa hedeflerine ve kompleks olmayan balistik hedeflere karşı MIM-104 Patriot sisteminin; kompleks balistik füze tehditlerine karşı ise Arrow 3 sisteminin kullanılması planlanıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Estonya ve Letonya da IRIS-T SLM hava savunma sistemini almayı hedeflediklerini açıklamıştı. Sistemi ortaklaşa tedarik etmeyi hedefleyen iki ülke, 2025 yılında ilk teslimatlarını almayı bekliyor.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Alman DIEHL tarafından üretilen IRIS-T SLM hava savunma sistemi, IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. Daha büyük bir roket motoruna sahip olan IRIS-T SLM, 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendiriliyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu