Almanya’dan “Avrupa Hava Savunma Ağı” Önerisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, potansiyel Rus tehdidine karşı Avrupa ülkeleri ile ortak bir hava savunma ağı kurulmasını önerdi. Öneri, Alman Başbakan Scholz’dan geldi.

Almanya Başbakanı Scholz, Pazartesi günü Charles Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, artan tehditlere karşı Avrupa’da bir ortak hava savunma sistemi aüı oluşturulmasını önerdi. Başbakan Olaf Scholz, Almanya’nın hava savunma yeteneklerini artırmaya kararlı olduğunu ve daha geniş kapsamlı bir sistem geliştirmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkelerle birlikte çalışmak istediğini söyledi.

STM Banner

Scholz, “Ortak çabalarla oluşturulan bir sistem, tüm Avrupa’nın güvenlik yararına olacaktır. Almanya olarak, önümüzdeki yıllarda hava savunmamıza çok önemli yatırımlar yapacağız ve bunların hepsi NATO’da konuşlandırılabilir olacak. Bu geliştirmeleri Avrupalı komşularımızın katılımına açık olacak şekilde geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Scholz; Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Slovakya, Polonya, Baltık ülkeleri ve İskandinav ülkelerini Almanya’nın yeni Avrupa hava savunma sistemi için olası ortakları arasında gösterdi.

Alman IRIS-T Hava Savunma Sistemi Ukrayna Yolcusu

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

23 Ağustos’ta Almanya Savunma Bakanı Annalena Berbok,IRIS-T hava savunma sisteminin önümüzdeki haftalarda Ukrayna’ya gönderileceğini açıklamıştı.

Ukrayna’nın IRIS-T benzeri hava savunma sistemi ihtiyacının 10 batarya civarında olduğu Ukraynalı kaynaklarca belirtiliyor. Ukrayna’ya teslim edilecek IRIS-T SLM sistemlerinin kaç bataryayı kapsadığı ise şimdilik kesin değil, ancak Almanya’nın şimdilik bir batarya gönderebileceği söyleniyor. Ukrayna’nın ihtiyacı olan on civarı bataryanın üretiminin ise yıllar süreceği uzmanlarca söylenmekte.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

IRIS-T SLM hava savunma sistemi IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından hedeflendiriliyorlar.

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine kıyasla karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM, büyük kalibreli roketler ile güdümlü mühimmatlara karşı da savunma yapabilmesiyle diğer sistemlere göre büyük bir kabiliyet artışı sağlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya, Ukrayna’ya IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi Verecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu