Almanya’dan Suudi Arabistan’a IRIS-T Füzesi onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Suudi Arabistan’a 150 adet IRIS-T Hava Hava Füzesi satışını onaylama kararı aldı. Almanya, geçtiğimiz haftaya kadar Suudi Arabistan’a savunma sanayii alanında ambargo uyguluyordu.

Suudi Arabistan’ın İngiltere’den Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik talebi, İngiltere’nin onayına karşı Eurofighter konsorsiyumu üyesi Almanya tarafından uzun bir süredir bekletiliyordu. Geçtiğimiz hafta satışa yeşil ışık yakan Almanya, Suudi Arabistan’a bu alanda doğrudan satışlara da başladı.

STM Banner

Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre; Almanya Federal Güvenlik Konseyi, 150 adet IRIS-T füzesinin Suudi Arabistan’a ihracatına izin verdi. Karar, Şansölye Olaf Scholz ve güvenlikle ilgili bakanlar tarafından alındı.

Ekonomi Bakanlığı’nın füze anlaşmasını Federal Meclis Ekonomik İşler Komisyonu’na göndermesiyle üretici firma Diehl Defence, sipariş edilen füzeleri Suudi Arabistan’a tedarik etme imkanına kavuştu. Bu kararla Alman hükümeti uzun bir aradan sonra ilk kez Riyad’a Alman askeri teçhizatının ihraç edilmesine izin vermiş oldu.

IRIS-T Füzesi

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit da başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, teslimata izin verildiğini doğruladı. Hebestreit, “Bu, Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığının bir teslimatı. Bu, Ukrayna’daki IRIS-T gibi değil. Bunlar havadan havaya (uçaklardan) kullanılan füzeler.” dedi.

Diehl IRIS-T

IRIS-T (InfraRed Imaging System – Tail/Thrust Vector Controlled), Diehl Defence şirketi liderliğinde; İsveç, İspanya, İtalya, Yunanistan, Norveç ve Avusturya’dan endüstri konsorsiyumu ortakları ile iş birliği içinde geliştirilen ve üretilen kısa menzilli havadan havaya füze olarak biliniyor.

Alman Hava Kuvvetleri/Tornado

Proje kapsamında 2005 yılından bu yana 5.000’den fazla IRIS-T füzesi üretildi. Füze, Eurofigther Typhoon savaş uçağının standart silahları arasında yer alıyor ve F-16, Gripen, Tornado, EF-18, KF-21, F-5E, FA50 ve IAR-99 platformlarına entegre edildi. Sadece düşman savaş uçaklarına değil, aynı zamanda havadan havaya ve karadan havaya füzelere de angaje olabiliyor.

Alman Hava Kuvvetleri/Tornado

360 derece angajman kabiliyetine sahip füzenin menzili, açık kaynaklarda azami 40 kilometre olarak geçiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu