İtalyan Astore İHA’sına Türk CİRİT füzesi: Bir ilk

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Leonardo şirketi tarafından geliştirilen Astore İHA, Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT Füzesi ile silahlandırılarak İtalyan Hava Kuvvetleri envanterine girecek.

Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT Lazer Güdümlü Füzesi’nin ihracat performansı devam ediyor. İtalyan Leonardo şirketi tarafından geliştirilen Astore İHA’ya, Roketsan üretimi CİRİT Füzesi ile lançerinin entegrasyonu gerçekleştirildi.

STM Banner

CİRİT Füzesi ile silahlandırılan Astore SİHA’nın, İtalyan Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor. Astore SİHA’lar ile İtalyan Hava Kuvvetleri’nin, ABD’den tedarik edilen MQ-9 Blok 5 SİHA’ların teslimatları başlayana kadarki boşluğu kapatması hedefleniyor.

Öte yandan İtalya’nın, Bayraktar TB2 SİHA tedarikiyle ilgilendiği daha önce SavunmaSanayiST.com tarafından bir özel haber ile duyurulmuştu. Uzmanlar, Bayraktar TB2 SİHA’nın Astore SİHA’ya göre çok daha yüksek kabiliyetlere sahip olduğunu değerlendiriyor.

Astore İHA CİRİT 2

İlaveten CİRİT Füzesi entegre edilen Astore İHA’nın, Bangladeş’te bazı atışlı testler gerçekleştirdiği biliniyor. Ancak Bangladeş Hava Kuvvetleri envanterindeki Astore İHA’ların CİRİT Füzesi ile silahlandırıldığı yönünde henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

CİRİT Füze Sistemi

Roketsan üretimi CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze; taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözümdür.

Yeni nesil bir füze olan CİRİT, 2.75” güdümsüz roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla Roketsan tarafından geliştirilmiştir. Halihazırda; T129 ATAK Taarruz Helikopteri, AH-1W SuperCobra Taarruz Helikopteri, Kaideye Monteli CİRİT Aracı ile birçok yabancı platform tarafından kullanılmaktadır.

ULAQ SİDA

Teknik Özellikler

Çap2.75” (70 mm)
Boy1.9 m
Ağırlık15 kg (Tüp Kompleksi Hariç)
Menzil1.5 (Min.) – 8 km (Maks.)
Harp BaşlığıÇok Maksatlı Başlık
• Zırh Delici
• Personel
• Yangın Çıkarıcı
Yüksek İnfilaklı Başlık
GüdümMEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
MotorHTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt
PlatformlarAH-1W, T-129 ATAK ve MIL-STD-1760 Arayüzüne Sahip Tüm Platformlar
Hedef TipleriHafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler
Lazer İşaretlemeSTANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu