Almanya’dan Ukrayna için Rheinmetall’e LUNA NG İHA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna için LUNA NG İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. LUNA NG İHA’lar, yakında Ukrayna Ordusu’na teslim edilecek.

Rheinmetall 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Temmuz 2023’te Ukrayna için başlattığı kapsamlı askeri yardım paketinin bir parçası olarak sipariş ettiği Rheinmetall LUNA NG Taktik Keşif İHA’larının, yakında ülkede faaliyete geçeceğini duyurdu.

STM Banner

Şirketin “düşük çift haneli milyon avro” değerinde olduğunu belirttiği sipariş kapsamında sistemler, 2023 yılı boyunca teslim edilecek.

Son dönemde Almanya, Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlarını giderek arttırıyor. Almanya’nın Ukrayna’ya sevk ettiği savunma teçhizatları arasında; PzH-2000 Obüsleri, IRIS-T SLM Hava Savunma Füze Sistemi, Marder Zırhlı Muharebe Araçları ve Leopard Ana Muharebe Tankları da bulunuyor.

Rheinmetall LUNA NG İHA

LUNA NG 2

Her bir LUNA NG İHA’sı; bir yer kontrol istasyonu, birkaç insansız hava aracı (İHA), fırlatma için bir katapult, İHA’ları yere indiklerinde yakalamak için isteğe bağlı ağ ekipmanı ve hızlı onarım için ekipman içeriyor. Tüm sistem, Rheinmetall MAN Military Vehicles tarafından üretilen bir HX kamyon üzerine monte edilmiştir.

Halihazırda birkaç bin saatlik uçuş süresine sahip olan LUNA NG, Alman Ordusu’nun hizmetine ‘Husar’ adı altında sunuluyor. Sistem; elektro-optik gimbal ve kızılötesi, akustik veya elektromanyetik iz tespit sensörlerini içerebilen modüler faydalı yükleri barındırabiliyor.

Açıklamaya göre; LUNA NG İHA, on iki saatten fazla havada kalabiliyor. Ayrıca, opsiyonel StaCom ekipmanı ile donatıldığında, 300 kilometreye kadar veribağı yani kontrol menziline sahip. Karbon fiber takviyeli plastikten üretilen İHA’nın standart kontrol menzili ise 100 kilometre.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu