Almanya’nın Yeni Rotası: F-35 Lightning II

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35 Lightning II savaş uçağı için sipariş vermeye hazırlanıyor.

Alman hükümeti kaynaklarına göre Almanya, eskiyen Tornado filosunu F-35 savaş uçaklarıyla değiştirmeyi planlıyor.

STM Banner

Alman Savunma Bakanı Lambrecht’in selefi olan Annegret Kramp-Karranbauer (CDU) görevi sırasında 40 yıl önce Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) envanterine alınan Tornado uçaklarının yerine F-18 savaş uçaklarının alınması konusunda karar almıştı.

Ancak yeni Alman hükümetinin F-18 konusundaki tutumu son aylarda değişmişti.

Eski plana göre Alman hükümeti 45 adet F-18 Super Hornet savaş uçağı satın alacaktı. Bu uçaklar elektronik harp görevleri ve düşman hava savunma sistemlerinin imhasında kullanılacaktı. Bu F-18’lerden 15’inin Growler versiyonunda olması bekleniyordu.

Fin Hava Kuvvetleri/F-35
Fin Hava Kuvvetleri/F-35

Super Hornet’lerin Tornado savaş uçaklarının icra ettiği SEAD/DEAD misyonlarını üstlenmesi hedefleniyordu.

Almanya’nın hedefinin Tornado’ların yerine Eurofighter+F-35 ikilisini koymak olduğu söylenebilir. Almanya, NATO’nun nükleer silah paylaşımı programı kapsamında ABD’nin nükleer silahlarına ev sahipliği yapıyor.

Tornado, şu anda ABD’nin Almanya’da bulunan nükleer silahlarını taşıyabilecek olan tek savaş uçağı.

Almanya’nın toplamda 35 adede kadar F-35 alımı yapması bekleniyor.

Alman kaynaklara göre Tornado’nun halefi için seçilecek olan savaş uçağı programına 15 milyar avroluk bir bütçe ayrılacak.

Fransa ise Almanya’nın F-35 alımından endişeli. Fransızlar, Almanya’nın özellikle Geleceğin Muharebe Hava Sistemi (FCAS) programından çıkmasından endişe duyuyorlar.

Almanya’nın Tarihi Adımları

Alman Şansölyesi Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından tarihi kararlara imza atmıştı.

Scholz, Almanya’nın savunma ihtiyaçları için 100 milyar avroluk özel bir fon oluşturacaklarını belirtmişti. Ek olarak Almanya’nın savunma harcamalarını GSYİH’e oranla %2’ye çıkaracağını da vurgulamıştı.

Almanya ve Nükleer Paylaşım

NATO anlaşmalarına göre Almanya, savaş halinde Amerikan nükleer bombalarını kendi uçaklarıyla taşımayı taahhüt etmişti. Almanya Savunma Bakanlığı, bu kapasiteye sahip yeni savaş uçaklarını ordu bünyesine katma yönünde hazırlık yapıyor.

Büchel üssünde Alman Hava Kuvvetlerinin ABD’nin nükleer bombalarını taşıma kapasitesine sahip 45 Tornado savaş uçağı bulunuyor.

ABD’nin Almanya’da bulunan Büchel Hava Üssü’nde yaklaşık 20 adet B61 termonükleer taktik bombası bulunuyor. Bu bombalar Alman Tornado’ları tarafından ateşlenebiliyor.

CDU’lu Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in eski tip Tornadoları Amerikan Boeing firmasının ürettiği 45 F-18 ve Airbus üretimi 93 Eurofighter ile yenileme planını açıklamasından beri, ABD nükleer silahlarına ev sahipliği tartışması kızışmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Denize Düşen F-35C Karaya Ayak Bastı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DPA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu