Deniz’e Düşen F-35C Karaya Ayak Bastı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na ait F-35C Lightning II savaş uçağı, 24 Ocak 2022 tarihinde uçak gemisine inişi esnasında Güney Çin Denizi’ne düşmüştü. Denize düşen uçak, kara çıkarıldı.

Güney Çin Denizi’nde bulunan USS Carl Vinson (CVN 70) uçak gemisine iniş gerçekleştiren bir F-35C savaş uçağı, henüz açıklanmayan bir sebepten ötürü denize düşmüştü. Uçağın pilotu ise fırlatma koltuğu aracılığıyla kazadan sağ olarak kurtulmuştu. Kaza sonucunda, pilot ve gemide bulunan 7 mürettebat ise yaralanmıştı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Çin Denizi’ne düşen Amerikan F-35C savaş uçağı, uzun süren çalışmaların ardından karaya çıkarıldı. Gövde bütünlüğünü koruduğu görülen uçak, bir örtüye sarılarak araca yüklendi ve hava üssüne nakledildi.

F-35C “Carrier”

Temel olarak üç versiyonu bulunan F-35’in A ve B modelleri, ABD Ordusu ile sipariş veren diğer ülkelere hizmet vermeye başlamıştı. A modeli genel itibariyle Hava Kuvvetleri için, B modeli ise Deniz Piyadeleri için geliştirilmişti.

F-35C Savaş Uçağı
F-35C Savaş Uçağı

F-35C’nin diğer modellerle arasında bulunan fark ise uçak gemilerine iniş kalkış yapabilecek şekilde dizayn edilmesi. Bu modelde yapısal olarak bazı farklar mevcut. Bunlardan en belirgin olanı F-35C’nin kanat alanının diğer F-35 versiyonlarına göre daha büyük olması.

Bu sayede uçak, katapult teknolojisi ile uçak gemilerinden kalkış yaparken büyük kanat alanı sayesinde düşük süratlerde dahi havada daha kolay tutunabiliyor. Uçak gemilerinde kullanılmak üzere özelleştirildiği için daha ergonomik şekilde tasarlanmış. Park halindeyken kanatları katlanabiliyor ve bu sayede uçak daha az yer kaplıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: MMU’nun Özgün Motoru’nda Süreç Belirginleşiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik
Başa dön tuşu